Stary Sącz: Małopolscy samorządowcy zawierzyli św. Kindze swoją działalność

Stary Sacz glowne

Spotkali się przy grobie św. Kingi, aby umocnić się w powołaniu i wypraszać potrzebne łaski dla swojej działalności. Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego, wójtowie, burmistrzowie i radni z regionu obchodzili w Starym Sączu.

Małopolscy samorządowcy spotkali się tam już po raz 11. Okazją do spotkania pod koniec maja od lat jest rocznica pierwszych całkowicie wolnych wyborów w powojennej Polsce. W najbliższy poniedziałek (27 maja) miną 34 lata od tego wydarzenia, a Polacy ruszyli wtedy do urn właśnie na wybory samorządowe.

W piątek (24.05) o godz. 11.00 w klasztorze starosądeckich klarysek, samorządowcy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Leszek Leszkiewicz. Podkreślał on, że wierzący samorządowcy powinni wykonywać swoją pracę w pełni odpowiedzialności przed Bogiem.

– To nie jest taki, że sami sobie pewne rzeczy układamy, a potem nie ma to znaczenia dla wieczności. Ma to znaczenie także dla wieczności i dzisiaj będę chciał pokazać, wskazując na św. Kingę, która w swoich czasach była u sterów władzy w Polsce, że niebo to jest najwyższy cel, jaki powinien człowiek wierzący osiągnąć, a do nieba idzie się przez codzienność.

A w tym dążeniu do nieba przez codzienność pomagają samorządowcom duchowni. Między innymi dyrektor radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ks. dr hab Jan Bartoszek, który pełni też funkcję diecezjalnego duszpasterza samorządowców.

– Jest to wyjątkowy dla nich czas również umacniania swojej wiary i formowania do podejmowania właściwych wyborów, tych codziennych. Podejmują odpowiedzialność za mandatu społecznego i staramy się, jako kapłani, wspierać ich pracę i dodawać otuchy w realizacji ich powołania.

Dla wicemarszałka województwa małopolskiego, Józefa Gawrona, to spotkanie było też manifestacją wiary.

– Jesteśmy tutaj, żeby z jednej strony się pomodlić i powierzyć naszą działalność i aktywność św. Kindze. Ale chcemy też się spotkać i pokazać, że działanie dla dobra innych, ma swój fundament w Chrześcijaństwie, w naszej wierze. Dlatego naszą aktywność i działalność zawierzamy Bogu.

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek jest dumny, że to właśnie w jego miejscowości można się spotkać, wspominając początki polskiego samorządu.

– Jest to też dzień refleksji nad swoją misją, nad swoim powołaniem do tej pracy, nad tym, co robimy i dla kogo pracujemy i jak powinniśmy się odnajdować w tym wszystkim. Myślę, że do takiej refleksji i świętowanie, to miejsce jest idealne.

Jacek Lelek ma też marzenie, był Stary Sącz w przyszłości wyszedł poza ramy wojewódzkich obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego i zorganizował je w skali krajowej.

Zobaczymy, czy takie plany mogą się zmaterializować. Może okazją będą przyszłoroczne obchody? W maju 2025 roku minie przecież 35 lat od pierwszych wyborów samorządowych, które jednocześnie były pierwszymi tak naprawdę, wolnymi wyborami w Polsce po 1945 roku.

Exit mobile version