Poprawa jakości wody, a także zwiększenie wydajności wydobywania. Zakończyła się najważniejsza część prac modernizacyjnych wysłużonej Stacji Uzdatniania Wody w Żyrakowie.
Pierwszy etap polegał na gruntownym przekształceniu technologii oczyszczania wody, co wiązało się z wymianą sprzętów i instalacji. Wójt gminy Żyraków Marek Rączka w rozmowie Słowo za Słowo przekonywał, że obiekt został przystosowany no nowych i wydajnych rozwiązań.
– Modernizacja, przebudowa polegała na całkowitej technologii oczyszczania wody. Wprowadziliśmy teraz ozonowanie, dzięki czemu już tej wody na płukanie filtrów nie zużywamy, nie jest ona tracona, tylko praktycznie prawie cała woda wydobywana ze studni jest przeznaczana do konsumpcji. Dodatkowo wybudowaliśmy kolejny zbiornik na czystą wodę, która jest gromadzona w okresie, kiedy jest mniejszy pobór wody w godzinach nocnych tak, żeby w ciągu dnia, przy dużym poborze, zwłaszcza w tym okresie letnim, jej nie brakowało.
Teraz wszystkie procesy są sterowane komputerowo, a wprowadzona nowa technologia jest w pełni bezpieczna i ekologiczna.
Stacja Uzdatniania Wody w Żyrakowie powstała w latach 90. i niemal przez 30 lat nie była modernizowana. W związku z tym metody oczyszczania, które na tamte czasy były nowoczesne, obecnie stały się mocno przestarzałe i mało wydajne. Stąd powstał pomysł kompleksowej wymiany sprzętu.
– Woda, która jest wydobywana ze studni głębinowych i dostarczana do tej stacji, posiada duże zawartości manganu i żelaza. To są pierwiastki, które nie są korzystne, jeżeli chodzi o oddziaływanie na człowieka. W związku z tym trzeba było dużo zużywać energii i wody surowej na jej uszlachetnianie i dostosowanie do wymogów, by spełniania wszystkie normy sanitarne. Polegało to na przepuszczaniu wody przez filtry, które później trzeba było płukać i około 30 procent wody surowej wydobywanej ze studni było bezpowrotnie tracone
– dodaje Marek Rączka.
Dzięki modernizacji i wybudowaniu nowego, dodatkowego zbiornika, mieszkańcy nie muszą się obawiać o dostarczenie wody np. przy wypadku wystąpienia suszy. Dodatkowo nie będzie konieczności wyłączania wody w okresie letnim.
Aktualnie wszystkie prace związane z pierwszym etapem zostały zakończone i trwa procedura odbiorowa. Gmina już otrzymała z sanepidu wyniki badania wody, które są pozytywne, gdyż spełniają wszystkie normy dopuszczalności do spożycia.
To jednak nie koniec prac. W drugim etapie planowana jest przebudowa samego budynku stacji, w którym zajmują się wszystkie zbiorniki, a także zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Wójt przekonuje, że remonty nie będą już miały wpływu na proces uzdatniania wody.
Łączny koszt pierwszego etapu modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Żyrakowie wyniósł ponad 10 milionów złotych.