Urząd Marszałkowski jest otwarty na rozmowy z Tarnowem ws. współpracy co do dworca autobusowego

418834122 1423006748293973 5963123975382051133 n

Jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem rozmów, ale po nich liczymy na jakieś następne kroki – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron pytany o możliwość powrotu do rozmów z miastem w sprawie dworca autobusowego.

Jak informowaliśmy, Miasto Tarnów rezygnuje z pomysłu budowy nowego dworca autobusowego przy ul. Do Huty. Prezydent Jakub Kwaśny na antenie RDN Małopolska mówił, że chciałby powrócić do rozmów z Urzędem Marszałkowskim w kwestii porozumienia co do dalszego funkcjonowania obiektu. Otwarcie na rozmowy deklaruje również Józef Gawron.

– My jesteśmy otwarci na współpracę z panem prezydentem i z miastem Tarnów, ponieważ zawsze przy współpracy jest łatwiej wypracować realne i wykonalne rozwiązanie w tej kwestii, ważne dla integracji transportu publicznego, na co czekają mieszkańcy. To nie tylko integracja w zakresie biletu aglomeracyjnego, ale również jeśli chodzi o tworzenie tej sieci połączeń skoordynowanej również z miejską komunikacją publiczną w Tarnowie. Poprzednio z prezydentem Ciepielą również pewne rozmowy były, ale one nigdy nie kończyły się konstruktywnie. Z naszej strony jest wola i otwarcie na rozmowy teraz, tylko oczekiwalibyśmy, żeby jednak za tym szły jakieś następne kroki.

Przypomnijmy, że przez kilka lat mieszkańcy Tarnowa i regionu nie mieli możliwości korzystania z dworca autobusowego, w związku z decyzją prywatnego właściciela obiektu. Jednak to się zmieniło od początku roku, kiedy to Koleje Małopolskie wydzierżawiły kilka stanowisk.

Zdaniem wicemarszałka województwa małopolskiego, te kilka miesięcy pokazały, że była to dobra i potrzebna inicjatywa.

– Spółka Koleje Małopolskie zawarła z właścicielem umowę dzierżawy dworca autobusowego w Tarnowie. Warunki dzierżawy, jak i użytkowanie dworca, jak najbardziej nas zadowala, ponieważ rzeczywiście i pasażerowie są zadowoleni i nasze Małopolskie Linie Dowozowe mają dobre warunki do tworzenia tam przystanków czy łączenia komunikacyjnego z naszymi pociągami.

Umowa dzierżawy obowiązuje tylko do końca 2024 roku. Jednak w dokumencie znajdują się zapisy o możliwości jej przedłużenia. Z tego powodu samorząd województwa planuje udostępniać to miejsce mieszkańcom dłużej niż tylko rok i już myśli nawet o wykupie obiektu.

– Spółka cały czas analizuje i nawet prowadzi pewne negocjacje, czy oprócz dzierżawy możliwe jest wykupienie dworca autobusowego, ale na ten moment ze strony właściciela nie ma otwarcia na taką ofertę, która byłaby do przyjęcia. Stąd na razie dzierżawimy ten obiekt, ale zakładamy, że w ciągu tej pięcioletniej kadencji być może uda nam się doprowadzić też do innej sytuacji, czy przejęcia tego dworca na własność

– przekazuje Józef Gawron.

Aktualnie autobusy Małopolskich Kolei Dowozowych obsługują kursy z m.in. gmin: Tarnów, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice czy Ryglice. Są też stamtąd kursy na trasy dalekobieżne – do Nowego Sącza czy Wysowej.

Tarnów rezygnuje z pomysłu budowy nowego dworca autobusowego

Exit mobile version