Najwyższa emerytura w Tarnowie to ponad 23 tysiące złotych. Najniższa, która jest również najmniejszym świadczeniem w Małopolsce to tylko 26 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni.
Jak mówi regionalny rzecznik ZUS województwa małopolskiego Anna Szaniawska, z danych ZUS wynika, że wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy.
– Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta. Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę.
Najwyższe świadczenie w Małopolsce wynoszące prawie 34 tysiące złotych otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. Jego staż pracy to niemal 50 lat i jest on nadal aktywny zawodowo. To świadczenie wypłaca krakowski oddział ZUS.
Najwyższa emerytura w Nowym Sączu wynosi niemal 28 tys. złotych, a najniższa 35 groszy.
Najwyższa emerytura w Polsce to wynosi prawie 48,7 tys. zł. Dostaje je mężczyzna z Zabrza, który przepracował przeszło 62 lata i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat. Najniższą emeryturę w kraju wypłaca natomiast ZUS w Biłgoraju. Wynosi ona 2 grosze i pobiera ją kobieta, która przepracowała 1 dzień i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.