Kiedy poznamy nowego marszałka województwa małopolskiego? W czwartek kolejna sesja sejmiku

240506MIS168

fot. Biuro Prasowe UMWM

Wszystkie oczy w tym tygodniu znów będą zwrócone na obrady radnych sejmiku województwa małopolskiego. Na najbliższy czwartek (23 maja) zaplanowano już drugą sesję w nowej kadencji. Przypomnijmy, że dotychczas nie poznaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania – kto zostanie nowym marszałkiem województwa małopolskiego i jaki będzie nowy skład zarządu.

Jak informowaliśmy, podczas pierwszej sesji sejmiku radni w tajnym głosowaniu nie wybrali na marszałka, zarekomendowanego przez PiS posła Łukasza Kmitę, pomimo tego, że radni tego ugrupowania mają większość w sejmiku i mogli to zrobić. Za jego kandydaturą było tylko 13 radnych, przeciw 22, a dwóch się wstrzymało od głosu. To oznacza, że przeciw tej kandydaturze była także część radnych PiS, którzy w sejmiku mają 21 z 39 mandatów.

To pociągnęło za sobą szereg zmian w strukturach PiS. Niesubordynacja radnych sprawiła, że prezes partii Jarosław Kaczyński mianował posła Łukasza Kmitę przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości, który zastąpił na tym stanowisku posła Andrzeja Adamczyka.

Jak się dowiedzieliśmy, w szeregach PiS wciąż trwają negocjacje dotyczące nowego składu zarządu województwa. Poseł Łukasz Kmita nadal jest kandydatem wskazywanym przez zarząd partii do objęcia funkcji marszałka.

Czy w takim razie nowego marszałka poznamy w najbliższy czwartek? Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Małopolskiego Wojciech Skruch mówi Radiu RDN Małopolska, że prawdopodobnie nie.

– Według mojej wiedzy w tym tygodniu nie nastąpi wybór marszałka ani zarządu województwa małopolskiego. Nie ma tego w planowanym porządku obrad, a taka zmiana w porządku obrad i dodanie punktu wyboru marszałka mogłaby się odbyć wyłącznie na wniosek zarządu i musiałaby zostać przyjęta przez radnych. Wciąż trwają rozmowy w sprawie uzgodnienia składu zarządu. Mamy rekomendację Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko marszałka. Jeśli chodzi o wybór członków zarządu to również wymaga to wewnętrznych ustaleń. Na pewno jedno miejsce w składzie zarządu przypadnie naszemu koalicjantowi czyli Suwerennej Polsce.

Z ramienia Suwerennej Polski w nowym zarządzie może zasiąść były parlamentarzysta Piotr Sak lub radna Marta Malec-Lech, która dotychczas była członkiem zarządu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ugrupowanie rekomenduje na to stanowisko zasiadającego obecnie w Trybunale Stanu Piotra Saka.

Nieoficjalnie wiemy, że dotychczasowy marszałek Witold Kozłowski, chciałby ponownie pełnić tę funkcję, jednak najnowsze zakulisowe ustalenia wskazują, że może znaleźć się w zarządzie województwa.

Ponadto do tego gremium przymierzany jest m.in. radny z okręgu tarnowskiego Ryszard Pagacz.

To wszystko jednak wciąż się zmienia, a zgodnie z naszymi ustaleniami nadal trwają negocjacje w strukturach PiS dotyczące nowego składu zarządu.

Kiedy w takim razie dojdzie do wyboru nowego marszałka? Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Krajewski odpowiada, że procedura może potrwać nawet do lipca.

– Trudno powiedzieć. Zgodnie z przepisami po wyborach jest czas do trzech miesięcy, żeby ukonstytuował się nowy zarząd województwa małopolskiego. Pierwsza próba wyboru, jak wszyscy wiemy, nie udała się. Prezes Jarosław Kaczyński jak i większość parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w województwie małopolskim starają się przekonać radnych i rekomendują Łukasza Kmitę na to stanowisko. Był on fantastycznym wojewodą przez ostatnie trzy lata. Bardzo mocno wspierał go wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który teraz został radnym sejmiku województwa małopolskiego.

Niezależnie od tego podczas najbliższej sesji sejmiku województwa małopolskiego radni podejmą decyzje o wyborze składu trzech komisji: Komisji Rewizyjnej, Komisji Głównej Sejmiku oraz Komisji Komitetu Audytu.

– Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej zgodnie z przepisami będzie członek klubu z opozycji. Przewodniczącym Komisji Głównej, zgodnie ze statutem, jest przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego (obecnie Jan Tadeusz Duda – przyp. red.) a na przewodniczącego Komisji Komitetu Audytu zaproponowano moją skromną osobę. Na razie powołane zostaną te trzy komisje, a dopiero na następnej sesji sejmiku zostaną wybrane pozostałe. Stanie się tak, ponieważ nie mamy jeszcze wszystkich ustaleń co do kształtu komisji, szczególnie tych z klubami opozycyjnymi

– mówi wiceprzewodniczący sejmiku województwa Małopolskiego Wojciech Skruch.

Poza tym podczas czwartkowej sesji kolejną ważną kwestią będzie raport o stanie województwa małopolskiego za rok 2023, który zostanie przedstawiony przez dotychczasowy zarząd województwa.

Obrady rozpoczną się 23 maja o godzinie 10:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej w Krakowie.

Exit mobile version