Twój telefon Cię podsłuchuje! Zmień te ustawienia i zadbaj o swoją prywatność

glowne 2 1

Niemal każdy z nas nosi w kieszeni urządzenie wyposażone w mikrofon – smartfon. Choć mikrofon jest niezbędny do wykonywania rozmów, nagrywania wideo czy korzystania z asystentów głosowych, może również zostać nadużyty. Czy jesteś pewien, że Twój telefon nie podsłuchuje Cię w tym momencie? Poznaj zagrożenia i sposoby zabezpieczenia prywatności przed niepożądanym nagrywaniem rozmów.

Jak nasz telefon może nas podsłuchiwać?

Smartfony wyposażone są w mikrofony, które pełnią wiele funkcji – od nagrywania wideo, przez rozmowy głosowe, aż po korzystanie z asystentów głosowych. Niestety, funkcja ta może zostać nadużyta przez oprogramowanie szpiegujące lub aplikacje, które uzyskały dostęp do mikrofonu bez naszej wiedzy. Oprogramowanie szpiegujące, często instalowane nielegalnie, może nagrywać rozmowy i przesyłać je do osób trzecich. Dlatego warto regularnie sprawdzać, które aplikacje mają dostęp do mikrofonu.

Innym sposobem na potencjalne nagrywanie rozmów jest usługa asystenta głosowego, taka jak Asystent Google. Aktywując go hasłem „OK Google”, telefon zaczyna Cię słuchać i rejestrować dźwięk, aby przechwycić polecenie głosowe. Choć nagrania nie są przesyłane do firm, a przetwarzanie odbywa się lokalnie, istnieje opcja ulepszania technologii audio przez wysyłanie fragmentów nagrań do firmy. Ważne jest więc kontrolowanie uprawnień aplikacji oraz ustawień prywatności, aby ograniczyć ryzyko podsłuchiwania przez nieuprawnione osoby. Co ważne, dotyczy to każdego nowoczesnego urządzenia, więc nieważne, jakie porównasz telefony na komorkomat.pl – każdy z nich może Cię potencjalnie podsłuchiwać.

Ustawienia prywatności w smartfonie

Zabezpieczenie smartfonu przed podsłuchiwaniem wymaga odpowiednich zmian w ustawieniach prywatności. W systemie Android kluczowe jest zweryfikowanie uprawnień przyznanych poszczególnym aplikacjom. Należy skierować się do sekcji Prywatność, Menedżer uprawnień lub podobnej w zależności od wersji systemu i nakładki producenta. Tam możesz sprawdzić i zmodyfikować uprawnienia każdej zainstalowanej aplikacji, w tym dostęp do mikrofonu.

Aplikacjom niewymagającym dostępu do mikrofonu należy odebrać takie uprawnienie, co uniemożliwi im nagrywanie dźwięku. Szczególną uwagę zwróć na programy ze źródeł innych niż oficjalny sklep Google Play. Podobnie postępuj w przypadku systemu iOS, gdzie uprawnień aplikacji można zarządzać w sekcji Prywatność i ochrona. Warto również wyłączyć funkcję Ulepszanie technologii audio w Asystencie Google, która może umożliwiać nagrywanie i przesyłanie fragmentów rozmów do firmy w celach analitycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystasz z abonamentu telefonicznego, czy z oferty na kartę – w obu przypadkach smartfon może Cię podsłuchiwać.

Oto lista najważniejszych kroków zabezpieczających przed podsłuchiwaniem:

 

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version