Co dalej z planami stworzenia Alei Wybitnych Tarnowian w Parku Strzeleckim?

aleja3

Pomysł został zapowiedziany, spodobał się tarnowianom, ale co z jego realizacją? Mowa o utworzeniu w tarnowskim Parku Strzeleckim Alei Zasłużonych. Inicjatywa Rady Osiedla Starówka polega na tym, że wzdłuż głównej alejki parku, od fontanny do mauzoleum Józefa Bema, mają się pojawić rzeźby znanych i zasłużonych osobistości związanych z Tarnowem.

Przewodniczący rady Ryszard Żądło zapewnia, że pomysł zostanie zrealizowany, ale jeszcze nie w tym roku.

– W tej chwili rozmawiamy z artystami, aby przedstawiono koncepcję, jak te postaci wybitnych tarnowian miałyby wyglądać. Myślę, że w pierwszej połowie tego roku będziemy mieć już wizualizację dotyczącą tego, w jakim kierunku będziemy zmierzać, z jakiego materiału będzie to wykonane, jaką technologią i jakiej wielkości to będzie. Faktycznie wiemy już, że w tym roku nie będziemy w stanie wykonać i ustawić tych postaci, bo chcemy zrobić konsultację projektu z konserwatorem zabytków i z władzami miasta. To dlatego, że nie chcemy zeszpecić tej alei, ale żeby niosła przekaz edukacyjny, a równocześnie była estetyczna i nie zaburzyła przestrzeni parkowej.

Inicjatywa realizowana jest wspólnie z Radą Osiedla Piaskówka. To właśnie te dwie rady podejmą decyzję, dotyczącą finalnego kształtu rzeźb oraz z jakiego materiału będą wykonane. Jednym z pomysłów jest to, aby były z drewna, co pozwoliłoby zaoszczędzić na ich wykonaniu.

Samych wybitnych postaci związanych z Tarnowem w parku stanie około kilkunastu.

– Oczywiście zaczniemy od założyciela miasta Spycimira Leliwity, dalej hetman Tarnowski, poprzez wybitnych przedstawicieli rodu Sanguszków, którzy byli właścicielami miasta. Będą też wybitni burmistrzowie i artyści. Katalog tych postaci też domkniemy jeszcze w tym roku. To będą postacie-kamienie milowe w historii miasta. Uważam, że też Jan Szczepanik powinien tam się znaleźć, choć był wynalazcą, a nie politykiem. To będzie taki układ połączony, kilka-kilkanaście najwybitniejszych postaci Tarnowa

– dodaje Ryszard Żądło.

Aleja Wybitnych Tarnowian będzie miała przede wszystkim cel edukacyjny. Park Strzelecki jest chętnie odwiedzany przez całe rodziny i właśnie przy jednej z głównych alejek będą mieli okazję nie tylko zobaczyć osoby, które zasłużyły się dla Tarnowa, ale również poznać ich życiorys. Przy rzeźbach będą tablice informacyjne z życiorysami tych osób, z których będzie można się dowiedzieć kiedy żyli, co dokonali i czym przysłużyli się miastu.

Aleja Zasłużonych w Parku Strzeleckim? Tarnowianie mówią: ‘Tak’

 

Exit mobile version