Zielone Świątki – jedna z najważniejszych kościelnych uroczystości

zielone

Fot. wikimedia/ domena publiczna

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego to ważne święto w Kościele, które obchodzimy 19 maja.

Podczas Zesłania Ducha Świętego, nad zebranymi wówczas w Wieczerniku ukazały się języki z ognia. Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, zaczęli mówić obcymi językami.

Jak mówi wikariusz biskupi do spraw formacji stałej duchowieństwa ks. Grzegorz Ociepka, ten dzień przypomina o początkach Kościoła.

– To także przypomnienie o początkach naszej wiary kiedy przyjęliśmy chrzest, świadomość tego że mieliśmy bierzmowanie, jako dorosłe patrzenie na naszą wiarę. Jesteśmy odpowiedzialni za Kościół.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w niektórych rejonach Polski smaży się świąteczną jajecznicę. Tradycja ta jest wciąż żywa m.in. w Podegrodziu – mówi ks. Grzegorz Ociepka.

– Cała rodzina przygotowuje jajecznicę. Pali się ognisko. Po usmażeniu wszyscy się dzielą jajecznicą. Można powiedzieć, że są to dziwne tradycje na pierwszy rzut oka, ale one są wyrazem jedności, której początkiem jest Duch Święty.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy w liturgii okres wielkanocny. Od poniedziałku ponownie rozpoczyna się okres zwykły.

Exit mobile version