Michał Derus wicemistrzem świata w biegu na 100 metrów!

derus

Pochodzący z Tarnowa Michał Derus został drugim zawodnikiem globu w rozgrywanych w japońskim Kobe, Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Zawodnik Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych 'Start’ zdobył srebrny medal w biegu na 100 metrów.

33-latek w międzynarodowym czempionacie rywalizował w kategorii T-47. W eliminacjach osiągnął drugi rezultat (11.12 s), przegrywając tylko z Hao Wang z Chin. Z kolei w finale Michał Derus przebiegł dystans 100 metrów w czasie 10.877 s i o jedną tysięczną wyprzedził Hao Wanga, co dało Polakowi srebrny 'krążek’. Najszybszy w finale okazał się z kolei rekordzista świata, Brazylijczyk Petrucio Dos Santos, który osiągnął rezultat 10.83 s.

Był to już siódmy medal zdobyty przez Michała Derusa w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Wcześniej wywalczył dwa złota i brąz w biegu na 100 metrów oraz dwa srebrne medale i brązowy 'krążek na dystansie 200 metrów. Ponadto w dorobku ma dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich na dystansie 100 metrów.

Srebro zdobyte w Japonii spowodowało, że tarnowianin uzyskał kwalifikację na igrzyska paraolimpijske, które odbędą się na przełomie sierpnia i września w Paryżu.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Japonii potrwają do 26 maja.