Pochodzący z Tarnowa Michał Derus został drugim zawodnikiem globu w rozgrywanych w japońskim Kobe, Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Zawodnik Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych 'Start’ zdobył srebrny medal w biegu na 100 metrów.
33-latek w międzynarodowym czempionacie rywalizował w kategorii T-47. W eliminacjach osiągnął drugi rezultat (11.12 s), przegrywając tylko z Hao Wang z Chin. Z kolei w finale Michał Derus przebiegł dystans 100 metrów w czasie 10.877 s i o jedną tysięczną wyprzedził Hao Wanga, co dało Polakowi srebrny 'krążek’. Najszybszy w finale okazał się z kolei rekordzista świata, Brazylijczyk Petrucio Dos Santos, który osiągnął rezultat 10.83 s.
Był to już siódmy medal zdobyty przez Michała Derusa w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata. Wcześniej wywalczył dwa złota i brąz w biegu na 100 metrów oraz dwa srebrne medale i brązowy 'krążek na dystansie 200 metrów. Ponadto w dorobku ma dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich na dystansie 100 metrów.
Srebro zdobyte w Japonii spowodowało, że tarnowianin uzyskał kwalifikację na igrzyska paraolimpijske, które odbędą się na przełomie sierpnia i września w Paryżu.
Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Japonii potrwają do 26 maja.



![To koniec ery asfaltowych boisk w gminie Krynica-Zdrój [ZDJĘCIA] 4 fot. Piotr Ryba](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/boiska_krynica_zdroj-350x250.jpg)
![Są szóste w Polsce. Duże osiągnięcie piłkarek z Tęgoborzy [ROZMOWA] 5 pilkarki tegoborze studio2](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/pilkarki_tegoborze_studio2-350x250.jpg)
![Sportowcy z Wojnarowej doczekają się nowego stadionu. Ruszyła budowa [ZDJĘCIA] 6 wojnarowa boisko budowa](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/wojnarowa_boisko_budowa-350x250.jpg)

![Aleksandra Mirosław otworzyła ściankę wspinaczkową u Sybiraków [ZDJĘCIA] 8 scianka](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/scianka-350x250.jpg)








