Tarnów się wyludnia. Jak zatrzymać młodych?

440840522 1170078504002838 876620188951847920 n

Tarnów jest jednym z najszybciej wyludniających się miast na tle województwa małopolskiego.

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, na przestrzeni 10 lat od 2013 roku w mieście ubyło ponad 8,5 tysiąca mieszkańców.

Kierownik oddziału tarnowskiego w Urzędzie Statystycznym w Krakowie Danuta Kalista, przyznaje, że tendencja nie jest zbyt korzystna.

– Nasze miasto jest w Małopolsce dosyć specyficzne, ponieważ liczba ludności niestety, ale spada. Bazuję na danych, jeżeli w mieście Tarnowie 2013 roku było 112 tysięcy 120 osób, to w tej chwili, to są dane z czerwca ubiegłego roku, mamy 103 tysiące 515 osób, więc ta liczba ludności spada, niestety jest coraz mniej urodzeń, są migracje, coraz więcej osób starszych, niestety dość dużo zgonów.

Jak dodaje Danuta Kalista, powodów może być kilka.

– Atrakcyjne rynki pracy wokół, bo i Kraków i Rzeszów niestety, też właśnie struktura miasta, że właśnie jest wiele osób starszych, młodzi wyjechali, uciekają za pracą, to są wyjazdy i zagraniczne i do okolicznych miast, no i też dzietność niestety tak jak w całym kraju, nie jest taka, jakby sobie wszyscy życzyli.

Problem zauważyli także mieszkańcy Tarnowa. Przyznają, że miasto się wyludnia, a młodzi uciekają.

– Brakuje tutaj miejsc do pracy, rozwoju. – Od dawna ludzie uciekają z tego miasta, nie ma pracy dobrze płatnej, może jakieś fabryki większe, produkcja samochodów, musiałyby się kolosalnie zmienić zarobki. – Znaleźć miejsce, gdzie młodzi będą mieć miejsce do jakiejś integracji ze sobą. – Więcej wydarzeń dla młodzieży. – Potrzebny jest rozwój integracji, trzeba przyciągnąć inwestorów, żeby tutaj było więcej lepiej płatnych miejsc pracy.

Tarnowska uczelnia ma pomysł, jak zatrzymać młodych w mieście. Jak podkreśla rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa, AT jest uczelnią tarnowską i chce kształcić dla Tarnowa. Prof. Akademii Tarnowskiej ma nadzieję, że otwarcie trudnych kierunków, jak kierunek lekarski, psychologia czy prawo, ściągnie do Tarnowa studentów z całej Polski, a kształcenie w trybie dualnym pomoże ich zatrzymać.

– Będziemy tworzyć studia dualne, bo one cieszą się dość dużym powodzeniem. Studia dualne polegają na tym, że pracodawcy tutaj z regionu, zatrudniają na zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, dokładnie 51% zajęć ma być zrealizowanych tych zajęć w placówkach. Pracodawcy oczywiście częściowo płacą studentom za realizację zadań, które wynikają oczywiście z planów studiów. Tego typu studia dualne, moim zdaniem, są przyszłością, bo większość tych studentów, którzy kończą studia dualne na innych uczelniach, zostaje u danego pracodawcy.

Mieszkańcy miasta podkreślają, że w mieście muszą zwiększyć się zarobki. Przeciętne wynagrodzenie w Tarnowie oscyluje w granicach 6 720 zł.

Jedną z przedwyborczych obietnic prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego było uruchomienie w mieście mieszkań na start dla młodych, co miałoby zachęcić do osiedlenia się w Tarnowie.

Exit mobile version