Prosektorium i sala rozpraw. Co jeszcze znajdzie się w nowym budynku kampusu Akademii Tarnowskiej?

Akademia Tarnowska

Prosektorium, symulator karetki, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sali rozpraw czy duża aula dydaktyczna – m.in. te pomieszczenia mają się znaleźć w nowym budynku Akademii Tarnowskiej, który powstanie na terenie uczelnianego kampusu. Wkrótce rozpoczną się procedury przetargowe, związane z wyłonieniem wykonawców budowy.

Rzecznik prasowy uczelni Piotr Kopa na antenie RDN Małopolska przekazywał, że będzie to nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, spełniający wymogi studentów i kadry profesorskiej.

– To będzie czterokondygnacyjny obiekt w technologii pasywnej, połączony przewiązką z budynkiem 'G’. Tam będzie nowa aula wraz z zapleczem konferencyjnym, możliwość jej podzielenia na trzy osobne audytoria tak, aby równolegle prowadzić trzy wykłady. Znajdzie się tam też sala sądowa, pokój porad prawnych, sześć sal wykładowo-ćwiczeniowych, trzy laboratoria komputerowe, biura dla pracowników czy strefy relaksacyjne dla studentów.

Jednak najważniejszymi pomieszczeniami w nowym budynku będą te, dedykowane kierunkowi medycznemu. Dzięki nim studenci medycyny na zajęcia praktyczne nie będą już musieli jeździć do Krakowa, do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– To przede wszystkim prosektorium, symulator karetki, Szpitalny Oddział Ratunkowy, sale ALS i BLS, sala neonatologiczna, sala operacyjna, mikroskopowa, debriefingu, umiejętności klinicznych, a także taka skomplikowana struktura zwana 'salą OSCE’, w której można przeprowadzać wystandaryzowane egzaminy. Tak że ta inwestycja jest już przygotowana, mamy zabezpieczone finansowanie i będziemy ogłaszać przetargi

– dodaje Piotr Kopa.

Budynek ma powstać na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej, w sąsiedztwie stacji pogotowia ratunkowego. Jego całkowita powierzchnia wyniesie niemal 7 000 m2, z czego prawie 4 000 m2 to powierzchnia użytkowa. Szacunkowy koszt całej inwestycji może wynieść około 60 milionów złotych. Uczelnia na ten cel uzyskała ministerialną dotację w kwocie 18 milionów złotych. Pozostała część będzie pochodzić ze środków zaoszczędzonych przez uczelnię, a także spieniężonych obligacji.

Zgodnie z planami, uczelnia chciałaby rozpocząć budowę na początku 2025 roku, a prace mogłyby potrwać około roku.

Exit mobile version