Członkowie Akcji Katolickiej znów zgromadzili się na wspólnej modlitwie. Podczas Mszy św., która tradycyjnie została odprawiona w parafii pw. św. Maksymiliana w Tarnowie (16.05), polecano dobro Ojczyzny.
Jak przyznali w rozmowie z reporterką RDN Małopolska, kraj jest podzielony, ludzie nie mogą znaleźć wspólnego języka, przez co rodzi się wiele zła. Dlatego trzeba się modlić.
– Chcemy prosić o to, żeby nasza Ojczyzna była wierna Bożym przykazaniom, mimo tego, co się na całym świecie dzieje, że ludzie odwracają się od Pana Boga, gardzą tymi przykazaniami, które w końcu Pan Bóg ustanowił dla naszego dobra i chcemy się modlić o opamiętanie. – Źle się dzieje, w Ojczyźnie również. Są podziały, są różnego rodzaju niesnaski względem siebie, Ojczyzna jest podzielona na dwie części, jedni są za, drudzy przeciw. – Zawsze trzeba modlić się za Ojczyznę, a dzisiaj też tak wypadło, że jest również święto Andrzeja Boboli, patrona Polski. Czasy są trudne, nie przeżywaliśmy wojny,moje roczniki,moje pokolenie, żyjemy w pokoju, ale ten pokój społeczny jest równie ważny, jak pokój po prostu i brak wojny takiej prawdziwej.
Eucharystii przewodniczył ks. dr hab. Jan Bartoszek. W czasie wygłoszonej homilii mówił, że dziś życie ‘po chrześcijańsku’ staje się formą męczeństwa.
Asystent kościelny Akcji Katolickiej, w liturgiczne święto Andrzeja Boboli, powoływał się na życie tego świętego. W kontekście współczesności, gdy coraz więcej mówi się o przyzwoleniu na zabijanie nienarodzonych, kapłan podkreślał, jakimi niezłomnymi wartościami kierował się patron Polski.
Musimy dochować wierności sumieniu – apelował ks. dr hab. Jan Bartoszek.
– Gdy nasze chrześcijaństwo jest znów wystawiane na próbę, gdy jego wymagania okazują się niewygodne, nazbyt wymagające. Tak zwane autorytety, za którymi stoją określone partie czy stowarzyszenia, głoszą dziś, że chrześcijaństwo to ciemnogród, że nauka Chrystusa to relikt przeszłości. Takie głosy słyszy się coraz powszechniej. Tymczasem prawo naturalne, etyka Boża, zapisane w dekalogu, choć nie podobają się wielu, są wpisane w każde serce. Nie uda się dziś przekreślić praw natury, jak nie udało się kiedyś.
Jak dodaje kapłan, przed każdym z nas stoi dziś wielkie wyzwanie.
– Nasza religia przechodzi czas wymagającej próby. Obecnie formą męczeństwa staje się życie „po chrześcijańsku”. Teraz nie przez wylanie krwi dajemy Bogu dowód miłości, ale dajemy go, jeśli szanujemy drugiego człowieka, jeśli nieprzyjaciołom okazujemy miłość, jeśli oddalamy grzech i go zwyciężamy, jeśli nawracamy się każdego dnia. To nasze powołanie, nawracać się, by pełniej jednoczyć się z Jezusem.
Msza św. w intencji Ojczyzny to inicjatywa Akcji Katolickiej. Była transmitowana w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Kolejna Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona 20 czerwca.