– Rola komunikacji jest i będzie w przyszłości bardzo ważna, stąd nowy wydział – mówi rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Jak informowaliśmy, Wydział Nauk o Komunikacji został erygowany dekretem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej.
Do powstania Wydziału Nauk o Komunikacji przyczynił się abp Marek Jędraszewski, a pomysłodawcą jego utworzenia był tarnowski kapłan śp. ks. prof. Michał Drożdż, inicjator, współtwórca i wieloletni dyrektor Instytutu Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej, a następnie dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.
15 lat temu Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej Stolicy Apostolskiej 11 stycznia 2009 r. erygowała Wydział Nauk Społecznych, z którego obecnie wyłonił się nowy – Wydział Nauk o Komunikacji.
Jak mówi rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, nowy wydział to spełnienie marzeń kilku pokoleń.
– Ksiądz profesor Wal był pierwszym, potem ksiądz profesor Baczyński, ksiądz profesor Drożdż także związany z radiem. Myślę, że to jest spełnienie też nadziei Uniwersytetu. Siódmy wydział na Uniwersytecie Papieskim i to wydział najliczniejszy z najróżniejszymi jeżeli chodzi o studentów, z rozmaitymi kierunkami, digital media, komunikacja społeczna. To jest bardzo ważne. Myślę, że to jest też pewne przesłanianie patrząc w przyszłość, że chodzi nam o komunikację. Jak będziemy się komunikować, jak będziemy ze sobą rozmawiać to wszystko będzie dobrze.
Jest to najliczniejszy wydział uczelni, ponieważ liczy ok. 800 studentów. Podczas rekrutacji o studiowanie na tym wydziale ubiega się wielokrotnie większa liczba absolwentów szkół średnich niż pozwalają na to limity przyjęć.
Wydział dysponuje specjalistycznym Akademickim Centrum Medialnym ze studiami i laboratoriami dla celów naukowo-badawczych i dydaktycznych. W ostatniej ewaluacji Wydział Nauk Społecznych otrzymał kategorię B+ i prowadzi studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej z dyscypliny nauki o komunikacji i mediach.