Kultura, sport, infrastruktura drogowa, a może różnego rodzaju warsztaty czy zakup sprzętu medycznego? Każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16. rok życia może już oddać swój głos w tegorocznym Małopolskim Budżecie Obywatelskim. Do wyboru są aż 232 projekty, z których około kilkudziesięciu zostanie sfinansowanych i zrealizowanych z wojewódzkich pieniędzy.
Małopolanie mogą oddać dwa głosy, jeden na projekt regionalny, a drugi na projekt ogólnowojewódzki.
Jak mówi Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, sposób głosowania jest bardzo prosty.
– Głosowanie jest proste, bo można to zrobić osobiście zanosząc kartę do głosowania do delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy alei Solidarności w Tarnowie. Można też zagłosować w formie elektronicznej poprzez telefon komórkowy lub komputer. To bardzo prosta czynność wymagająca kilku-kilkunastu minut aktywności.
Zagłosować można również poprzez tradycyjną pocztę, wysyłając list do siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Szczegóły dotyczące głosowania można znaleźć TUTAJ
Głosowanie potrwa do 14 czerwca, a jego wyniki najpóźniej poznamy 1 października.
Wojciech Skruch zachęca, żeby wziąć udział w głosowaniu, bo – jak podkreśla – nikt tak dobrze nie wie co warto zrealizować, jak sami mieszkańcy.
– Zachęcam, aby oddawać głosy na poszczególne projekty, bo są to inicjatywy oddolne, pomysły mieszkańców skupionych wokół stowarzyszeń czy fundacji. Napisali oni te projekty, one zostały dobrze ocenione i został zakwalifikowane do etapu głosowań. Ważne jest, aby ta aktywność społeczeństwa była jak największa. Po pierwsze buduje to społeczeństwo obywatelskie, to rozstrzyga też, że te projekty będą najlepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców.
Spośród 232 zadań, które powalczą o dofinansowanie najwięcej, bo aż 137 dotyczy inicjatyw związanych ze sportem, 51 z kulturą, a 21 jest o charakterze zdrowotnym.
W samym regionie tarnowskim mieszkańcy mają do wyboru aż 47 projektów regionalnych. ‘Wśród nich są takie inicjatywy jak: ‘Aromaty Kultury’ na terenie gmin Żabno i Radłów, ‘Elektryzująca przeszłość Tarnowa’ – który ma umożliwić poznanie historii Mościc, ‘Etno z przytupem’ czyli pięć wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców pow. tarnowskiego, czy ‘Święto Karpia w Wierzchosławicach 2025’.
Jest też wiele projektów dotyczących sportu w subregionie tarnowskim, np. ‘Region Tarnowski kocha siatkówkę’, ‘ Tarnowski Klub Brydżowy’, ‘Tour de Pogórze – Biegaj z Nami’, czy ‘Z piłką za pan brat w powiecie Tarnowskim’.
Pełna lista znajduje się TUTAJ
Drugi głos można oddać na projekt ogólnowojewódzki. Dotyczą one głównie wydarzeń sportowych i kulturalnych o zasięgu całego województwa, ale także ‘Akademia Młodego Turysty 2025’, budowy chodników czy zatoki autobusowej w Rzepienniku Strzyżewskim, czy projekt ‘Szkoleniowa Akcja Resuscytacja!’ w ramach którego przeszkolonych z podstaw pierwszej pomocy ma być kilkanaście tysięcy młodych osób. Pełna lista jest TUTAJ
W ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego województwo rozdysponuje 16 mln złotych na realizacje nawet kilkudziesięciu zwycięskich projektów.