Medycyna (studia jednolite), finanse i rachunkowość (studia licencjackie) oraz grafika projektowa (studia magisterskie) – to trzy nowe kierunki, które pojawią się w ofercie Akademii Tarnowskiej od nowego roku akademickiego. Zgodnie z tradycją, od początku czerwca uczelnia uruchomi rekrutację na studia.
Najistotniejszym z nich jest kierunek lekarski, o który uczelnia ubiegała się od dłuższego czasu. Jak mówił w rozmowie Słowo za Słowo rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej Piotr Kopa, co prawda ministerialna zgoda przyszła już w ubiegłym roku i uprawniała uczelnię do rozpoczęcia rekrutacji, ale podjęto decyzję, by z tym poczekać i się dokładnie przygotować.
– Teoretycznie i również praktycznie bylibyśmy w stanie przeprowadzić rekrutację i rozpocząć kształcenie już w październiku 2023 roku, jednak decyzją rektor prof. Małgorzaty Kołpy, przesunęliśmy termin pierwszej rekrutacji o rok, aby właśnie wykorzystać ten dodatkowy czas na jeszcze lepsze przygotowanie. Ta ministerialna decyzja umożliwiająca nam otwarcie kierunku studiów była oczywiście poparta pozytywną opinią ministerstwa zdrowia. W międzyczasie udało nam się dostosować program studiów, ponieważ weszły nowe standardy, jeszcze bardziej wyśrubowane, i wszystkie uczelnie medyczne również te, które od lat kształcą w tym kierunku, musiały dostosowywać swoje programy studiów.
Przyznanie zgody Akademii Tarnowskiej na kształcenie przyszłych lekarzy nie obyło się bez pewnych kontrowersji i sceptycyzmu środowisk lekarskich związanych z poziomem kształcenia. Piotr Kopa uspokaja jednak, że cały proces kształcenia będzie się odbywał zgodnie z najwyższymi standardami.
– Po skończeniu studiów każdy lekarz, żeby dostać prawo wykonywania zawodu, musi zdać tzw. LEK – Lekarski Egzamin Końcowy. Przypominam sobie podobne dyskusje, gdy otwierano kierunki medyczne w Bydgoszczy czy na Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, kiedy podnoszono kwestie jakości i dobra pacjenta. Są znane wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego, z których wynika, że na pierwszym miejscu jest Olsztyn, na drugim Bydgoszcz, a Frycz też jest bardzo wysoko. Dlatego wierzę, że uda nam się zadbać o jakość kształcenia, jestem o tym święcie przekonany, bo przygotowujemy się do tego kilka lat. To naprawdę był czas ciężkiej pracy.
Rzecznik Akademii Tarnowskiej jednocześnie dodaje, że Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) na razie nie ma w planach kontroli uczelni w kwestii kierunku lekarskiego.
Od października na kierunku lekarskim w Akademii Tarnowskiej będzie się mogło kształcić 60 studentów. Uczelnia na razie nie posiada prosektorium, dlatego też na zajęcia z anatomii będą jeździć do Krakowa na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według planów 70 procent zajęć ma się odbywać stacjonarnie, natomiast 30 procent przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, na tzw. 'wirtualnych stołach’. Jednak w najbliższych planach jest już rozbudowa uczelnianego kampusu o dodatkowy budynek. Wkrótce mają rozpocząć się procedury przetargowe.
Rekrutacja podstawowa będzie trwać od 1 czerwca do 21 lipca. Z kolei w dniach 19 sierpnia-15 września odbędzie się rekrutacja dodatkowa. To jednak nie koniec, ponieważ pod koniec września (23-25.09) zaplanowano jeszcze tzw. rekrutację uzupełniającą.
Szczegółowe informacje dotyczące terminów i sposobów rekrutacji można uzyskać na stronie Akademii Tarnowskiej.