Konferencje, wystawy, prezentacje i pokazy firm z branży energetycznej. Pod hasłem 'Energia plus’ rozpoczęły się Tarnowskie Dni Elektryki 2024. Wydarzenie potrwa dwa dni.
Jak mówi wykładowca w Katedrze Elektrotechniki w Akademii Tarnowskiej Agnieszka Lisowska-Lis, dla wszystkich ciekawych wiedzy jest to okazja do uczestnictwa w wykładach i pokazach.
– Naszym tematem przewodnim w tym roku jest energia plus. Będą między innymi konstrukcje turbin wiatrowych, w kwestii aerodynamiki tych urządzeń, bezpieczeństwa ekologicznego i technologi wodorowe. Jak przechowywać energię w postaci wodoru, jak wykorzystywać ten wodór. Będzie też przyszłość energetyki jądrowej. Będą się też prezentować w czasie przerwy firmy, a Polski Związek Krótkofalowców będzie miał specjalne stanowisko. Będziemy się łączyć w tym czasie z całym światem.
Jak dodaje prezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich Janusz Onak, drugi dzień upłynie pod znakiem konferencji.
– Zaprosimy na wysłuchanie wykładów o magazynach energii, o roli małych elektrowni atomowych BWRX-300 w polskiej energetyce oraz o energetyce bez gazu SF6. Tarnowskie dni Elektryki to nie tylko wykłady, ale również wystawy. W szczególności chciałbym polecić wystawę o Józefie Bemie, inżynierze i twórcy pierwszego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego w Polsce.
Tarnowskie Dni Elektryki potrwają do środy, 15 maja. Głównym organizatorem Tarnowskich Dni Elektryki jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie, a współorganizatorami są Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz TAURON Dystrybucja S.A.
Plan:
14 maja 2024 (wtorek) Akademia Tarnowska Mickiewicza 8, bud C aula 9:00-13:00
• Konstrukcje turbin wiatrowych, aerodynamika, bezpieczeństwo ekologiczne – Andrzej Chyla, Aleksander Zaporożec – SVANTEK, Instytut Lotnictwa
• Technologie wodorowe – Andrzej Budziak – AGH
przerwa- zwiedzanie pokazów i prezentacji
• O wyobraźni – Bartosz Brożek – Centrum Badań Interdyscyplinarnych UJ, Copernicus Center
• Przyszłość energetyki jądrowej Polski – Krzysztof Kozak – Instytut Fizyki Jądrowej PAN
• Diagnostyka silników elektrycznych – Janusz Petryna – AT
Wystawa: Józef Bem – inżynier (Naczelna Organizacja Techniczna, Muzeum Ziemi Tarnowskiej)
Prezentacje i pokazy:
AVRII – magazyny energii, ELEKTROMEG – osprzęt elektryczny, ETI Poland – producent zabezpieczeń, Krótkofalowcy – okolicznościowa stacja łączności z okazji rocznicy urodzin
Józefa Bema, Wydawnictwo Copernicus Center Press, Projekty naukowe (ZSME, AT)
Drugi dzień: 15 maja 2024 (środa) TAURON Sala Błękitna, ul. Lwowska 72-96b
• Rola Magazynów Energii Elektrycznej w procesie transformacji energetycznej – Rafał Kajka – 4en S.A.
• Małe reaktory BWRX-300 w procesie transformacji polskiej energetyki – Dawid Piekarz
– ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o.
• Energetyka bez SF6. Jakie aktualności w Blue Portfolio od Siemens Energy? Przegląd nowości, trendów i planów dla urządzeń łącznikowych WN bez f-gazów – Grzegorz Pizon – Siemens Energy