9 dni, 21 miejsc i 49 wydarzeń. Tak zapowiada się kolejna edycja Tarnowskiej Nocy Muzeów. Mieszkańcy Tarnowa i regionu będą mieli do wyboru wiele propozycji, w tym przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc. Wśród nich spotkania z artystami, wystawy, koncert, spacer, kino plenerowe, zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego, warsztaty tworzenia maszkarona oraz wiele niespodzianek.
Jak mówi dyrektor BWA Tarnowie Ewa Łączyńska Widz, tegoroczna edycja jest bardzo bogata w wydarzenia.
– Po raz kolejny Noc Muzeów w Tarnowie. Ponieważ wydarzeń jest bardzo dużo, będzie to wyjątkowa Noc Muzeów, będzie to dziewięć dni, właściwie cały tydzień. Główna Noc Muzeów przypada na 18 maja, ale pierwsze wydarzenia są już 11 maja, w najbliższą sobotę i wszystkie wydarzenia pod hasłem Tarnowska Noc Muzeów 2024 potrwają do niedzieli 19 maja.
Noc Muzeów zainauguruje w sobotę 11 maja Koncert muzyki renesansu i romantyzmu z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego w tarnowskiej katedrze.
Jak mówi przewodnik po Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie Alicja Ligęza, to niejedyna atrakcja związana z Domem Mikołajowskich podczas Nocy Muzeów.
– Tam będziemy mieli przygotowaną małą niespodziankę. W ostatniej części muzeum będziemy mieli dla państwa zbiory zegarów szwarcwaldzkich oraz obrazy artystów Młodej Polski między innymi Jacka Malczewskiego jak również w tej samej sali będzie można zobaczyć niesamowitą kolekcję monet. Na piętrze Domu Mansjonariuszy będziemy mieli wystawę 'Giganci sztuki i wiary”, czyli Jacek Malczewski i ks. Józef Bąba.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej otwiera 5 swoich oddziałów. Jak podkreśla wicedyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Marcin Borys, Noc Muzeów zainauguruje wernisaż wystawy grafik Albrechta Dürera.
– Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, tutaj oprócz zwiedzania ekspozycji stałej poświęconej dziejom miasta, wybitnym tarnowianom oczywiście chcielibyśmy zaprosić państwa na wspomnianą już wystawę grafik Albrechta Dürera, ale również będzie dostępna w tym czasie wystawa planszowa zatytułowana 'Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem”. Z innych atrakcji to łamigłówka historyczna dla najmłodszych, spotkanie z rekonstruktorem oraz o godzinie 19 i 21 mini wykłady na temat historycznych polichromii znajdujących się w budynku.
Jak dodaje Marcin Borys, wiele atrakcji przygotowano również w cieszącym się największą popularnością Ratuszu.
– Piękne zbiory sztuki sarmackiej, szkła i porcelany, zbrojownia. Oprócz tego zapraszamy do oglądania replik obiektów historycznych. Będzie można podobnie jak w roku ubiegłym wykonać zdjęcie w monidle. Będą również warsztaty dla najmłodszych, gdzie będzie można sobie wykonać maszkarona. Zapraszamy również do wyjścia na wieżę, w tym przypadku ze względu na ograniczenia, które musimy wprowadzić ten jeden element Nocy Muzeów jest płatny.
Atrakcji nie zabraknie również w Muzeum Etnograficznym, Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci oraz Muzeum Zamek w Dębnie.
Jak mówi Bogusław Hynek z Centrum Sztuki Mościce, na zwiedzających czeka 5 wystaw.
– W głównym holu jest wystawa znakomitego, krakowskiego artysty Jacka Sroki 'Komiks mojego życia”. Wystawa druga, którą przygotowujemy to jest wystawa interaktywna 'Świat zmysłów”. Wystawa trzecia jest poświęcona książce dotykowej i dwie wystawy stałe. Będzie to praca tryptyk 'Woman” i mamy jeszcze wystawę plenerową 'Poema naiwne” Czesława Miłosza.
Wśród placówek i instytucji, które włączyły się w przygotowanie atrakcji dla odwiedzających są m.in. Akademia Tarnowska, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Ziemi Tarnowskiej wraz z oddziałem w Dębnie, Muzeum Diecezjalne, Parafia Katedralna, Tarnowskie Centrum Informacji, Centrum Sztuki Mościce, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Zespół Szkół Plastycznych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów, z wyjątkiem wejścia na wieżę Ratusza, będzie bezpłatny.
Szczegółowy program tarnowskiej Międzynarodowej Nocy Muzeów dostępny jest na https://www.bwa.tarnow.pl/3,1380,aktualnosci,noc-muzeow-2024.html