Nowe możliwości leczenia raka w Nowym Sączu. Powstał Zakład Brachyterapii za 10 milionów [ZDJĘCIA]

szpital ns brachyterapia 05 2024024

Chorzy na raka dostaną nowe możliwości leczenia w Nowym Sączu. Na Oddziale Radiologii tutejszego szpitala powstał Zakład Brachyterapii, który ma ruszyć za kilka tygodni. To inwestycja za ponad 10 milionów złotych.

Jak podkreśla dr Tomasz Walasek, kierownik Zakładu Brachyterapii w sądeckim szpitalu, ta forma leczenia jest uzupełnieniem klasycznych form radioterapii. Brachyterapia ma zwiększać skuteczność terapii.

– Do tej pory w wielu wypadkach ograniczeniem były zdrowe tkanki otaczające te chore. W przypadku brachyterapii możemy wprowadzić pierwiastek promieniotwórczy bezpośrednio do guza lub w jego bezpośrednie sąsiedztwo i tym samym jesteśmy w stanie podwyższyć dawkę w obszarze nowotworu, jednocześnie chroniąc otaczające tkanki.

Co istotne, pacjenci sądeckiego szpitala nie będą już musieli dojeżdżać na taką terapię do Krakowa czy Tarnowa.

Brachyterapia jest używana przede wszystkim przy nowotworach prostaty – wyjaśnia dr Tomasz Walasek.

– Tutaj standardem jest kojarzenie brachyterapii z teleradioterapią jest standardem, a wyniki wyleczalności przekraczają 90%. Tę metodę można też użyć przy leczeniu lub w uzupełnieniu leczenia raka piersi, płuc, przełyku czy obszaru ginekologicznego. Przynajmniej w Nowym Sączu te nowotwory były poza naszym zasięgiem terapeutycznym

– dodał.

Zakład został wyposażony w sprzęt wysokiej jakości, który ma gwarantować bezpieczeństwo pacjentów.

– Jeśli chodzi o brachyterapię, jej wyposażenie i osobę kierownika, który ma bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie, myślę, że będziemy jednym z najlepszych ośrodków i jest to wielka duma

– podkreślił dr Robert Bakalarz, lekarz kierujący oddziałem onkologii klinicznej w sądeckim szpitalu.

Kiedy Zakład Brachyterapii przyjmie pierwszych pacjentów?

– Mamy zapewnione pieniądze na leczenie w tym roku. Po otrzymaniu wszystkich decyzji dopuszczających ten zakład do działalności, zgłosimy ofertę do konkursu NFZ

– mówi Lidia Zelek, dyrektor nowosądeckiego szpitala, który za kilka tygodni ma podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

To pozwoli leczyć około 300-400 pacjentów rocznie. Wcześniej szpital musi uzyskać między innymi zgodę sanepidu.

Zakład Brachyterapii powstał za ponad 10 milionów złotych. 3,5 mln pochodzi z dotacji rządowej, 3,3 mln z województwa małopolskiego, a reszta z budżetu nowosądeckiego szpitala.

Exit mobile version