Pięć dla Koalicji Obywatelskiej i po trzy dla Prawa i Sprawiedliwości oraz Naszego Miasta Tarnów. Tak wygląda podział przewodniczących komisji w Radzie Miejskiej w Tarnowie. Oznacza to, że koalicja rządząca podzieliła się stanowiskami z opozycją.
Czwartkowe (9.05) wznowienie I sesji rady miejskiej dotyczyło ukonstytuowania i wyboru komisji tematycznych (stałych i doraźnych), w których radni będą pracować przez kadencję. Do końca nie było jednak wiadome, czy koalicja rządząca: Nasze Miasto Tarnów-Koalicja Obywatelska będą skłonne oddać część komisji pod władanie znajdującego się w opozycji Prawa i Sprawiedliwości.
Okazało się, że PiS otrzymało komisję: Rewizyjną; Sportu, Rekreacji i Turystyki, a także Skarg, Wniosków i Petycji.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Józef Gancarz. Jak przekazywał, jednym z pierwszych zadań będzie m.in. weryfikacja tegorocznego budżetu.
– Myślę, że pierwsze podejście to będzie zbadanie budżetu, jaki jest realizowany w roku 2024. Przede wszystkim będę chciał sprawdzić, jak są kształtowane dochody ze sprzedaży mienia komunalnego. Niestety ten temat zawsze 'kulał’ w budżetach w poprzednich latach. Temat drugi to wydatki majątkowe. A kolejną sprawą to zakup usług zewnętrznych przez gminę miasta Tarnowa. Mam tu na myśli np. dotację do spółek komunalnych, takich jak MPK.
W porównaniu do poprzedniej, kadencji nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki. Teraz 'szefować’ jej będzie Henryk Łabędź, który m.in. zapowiada prace nad zmianą wspierania klubów w mieście, a także lobbowanie na rzecz modernizacji 'Jaskółczego Gniazda’.
– Zależało mi na tym, by trafić do tej komisji, ponieważ w trakcie kampanii i startu na prezydenta Tarnowa jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości spotykałem się z wieloma problemami i z ludźmi sportu, którzy mówili, że to jest 'działka’ zaniedbana i zawsze traktowana po macoszemu. Ja akurat się interesuję sportem, robiłem przy tym, więc mimo dużych wyzwań, których są i tych zaniedbań przyjąłem ten wybór. Nie ukrywam tego, że trzeba zmienić sposób finansowania klubów, ponieważ najpierw dawanie, a później większe jeszcze branie pieniędzy od klubów, to rzecz którą nie udźwigną te ośrodki w naszym mieście. Dlatego po prostu lepiej nie dofinansować ich, ale doprowadzić do takiej sytuacji, że będą mogły w sposób darmowy korzystać z tej infrastruktury, jaką w mieście mamy. To będzie z większym interesem dla klubów. W sprawie stadionu będziemy pilnować zarówno sejmiku województwa małopolskiego, jak i ministerstwa sportu. Jestem głęboko przekonany, że z tych dwóch źródeł pozyskamy środki. 120-150 milionów złotych to są duże kwoty dla każdego rządu, dlatego trzeba etapowo modernizować ten stadion, bo teraz wygląda fatalnie, aż się na niego nie chce przychodzić. Gdyby nie ta pasja i chęć przeżywania emocji, to pewnie nikt by się na tym stadionie nie pojawiał.
Dla Naszego Miasta Tarnów z kolei przypadły komisje: Oświaty; Strategii Rozwoju Miasta oraz Porządku Publicznego.
Przewodniczącym Komisji Oświaty został radny Tomasz Żmuda. Jego zdaniem, największymi wyzwaniami w nadchodzącym czasie będzie prowadzenie takich działań, by nie doszło do likwidacji szkół, a także redukcji etatów nauczycieli.
– Na pewno mamy problem dzietności w szkołach. Jest problem niektórych szkół z wypełnieniem ich przez dzieci. Postaramy się tak to połączyć, żeby żadna szkoła nie została wygaszona. To jest najważniejsze, bo wiadomo, że każdy etat nauczyciela w Tarnowie jest ważny, dlatego myślę że należy tak te klasy podzielić i jako Komisja Oświaty będziemy tak robić, żadna szkoła na tym nie ucierpiała. Z pewnością będzie spotkanie z dyrektorami, żeby pomyśleć nad tym, by oferta naszych szkół była coraz lepsza i większa i myślę, że będziemy rywalizować o dzieci z miasta, powiatu czy innych. Ponadto komunikacja dyrektorów z prezydentem i komisją, to będą podstawowe filary, którymi będziemy się zajmować.
Klub radnych Koalicji Obywatelskiej natomiast będzie miał przewodniczących w komisjach: Spraw Komunalnych; Ekonomicznej; Rodziny i Spraw Społecznych; Zdrowia, a także Kultury i Ochrony Zabytków.
Dla Sebiastana Stepka przewodniczenie Komisji Ekonomicznej będzie kontynuacją z poprzedniej kadencji. Jak mówi, głównymi zadaniami będą prace nad ustabilizowaniem miejskiego budżetu.
– Komisja Ekonomiczna to komisja budżetowa, czyli chyba jedna z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsza, bo zajmuje się sprawami finansowymi miasta. Bez pieniędzy nic nie może funkcjonować. Wiemy jak wyglądała poprzednia kadencja, która po prostu miała problemy z finansami z różnych względów. Chciałbym w tej kadencji, byśmy w pierwszej kolejności zajęli się zwiększeniem dochodów miasta i ograniczeniem wydatków, bo musimy zbilansować budżet. Ostatnie 2-3 lata to była daleko idąca kwestia niebilansowania się budżetu, deficyt operacyjny, który nigdy w historii naszego miasta nie miał miejsca. To jest duży problem, bo krótko mówiąc, budżet się nam 'rozjeżdża’. wydatki nam rosną, a dochody nie wzrastają w takim tempie, w jakim powinny.
Z kolei decyzją radnych żadna z komisji miejskich nie będzie miała przewodniczącego wywodzącego się z koła Tak dla Tarnowa.
Przypomnijmy, w tarnowskiej radzie miejskiej nowej kadencji zasiadają przedstawiciele czterech komitetów: Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów), Koalicja Obywatelska (8 mandatów), Nasze Miasto Tarnów (5 mandatów), Tak dla Tarnowa (2 mandaty).