To rozwiązanie z pewnością ułatwi życie wielu osobom cierpiącym na przewlekły ból kręgosłupa.
Mielecki Oddział Neurochirurgii podaje takim pacjentom elastyczne protezy dysku. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu i trwa zaledwie kilkanaście minut.
Neurochirurg Dominik Ungeheuer, który wykonuje w Mielcu te zabiegi zwraca uwagę, że są one przeznaczone dla chorych z przewlekłym bólem kręgosłupa, którzy nie reagują zadowalająco na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację.
– Zabieg przezskórny wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, chorzy nie są usypiani. Pod kontrolą rentgena wprowadza się igłę w obręb krążka międzykręgowego. Przez tę igłę podaje się protezę. Ma wygląd takiego żelowego makaronu. Ten 'makaron’ jest higroskopijny, odbudowuje wysokość krążka międzykręgowego poprzez ściąganie wody, a także zmienia jego właściwości biochemiczne na skutek podniesienia pH. Tym samym zmienia parametry biomechaniczne oraz wpływa na wysokość krążka międzykręgowego. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu stan chorych się poprawia, a zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż inne zabiegi odbarczające
– zapewnia neurochirurg Dominik Ungeheuer.
Neurochirurdzy z Mielca w ubiegłym roku zaczęli się specjalizować w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa wprowadzając małoinwazyjne metody leczenia, czyli blokady i termolezje. Teraz poszli o krok dalej i proponują pacjentom elastyczne protezy krążków międzykręgowych.
– Cieszę się, że nasz mielecki Oddział Neurochirurgiczny cały czas się rozwija i proponuje pacjentom bardzo korzystne dla nich metody leczenia. A są to procedury, które można przeprowadzić dosłownie w kilkanaście minut, są przy tym małoinwazyjne i pozwalają skrócić hospitalizację do jednego, może dwóch dni
– mówi Paweł Pazdan dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
Tymczasem na bóle kręgosłupa cierpi coraz więcej osób i coraz częściej są to młodzi ludzie. Przyczyny to m.in. zbyt mało ruchu, praca w niewłaściwej dla ciała pozycji czy nadmiar stresu.
Szybka i małoinwazyjna metoda leczenia VIDEO: