Mieszkańcy gmin Żabno, Radłów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Ciężkowice i Gromnik już oficjalnie mają nowych włodarzy. W tych częściach powiatu tarnowskiego podczas ostatnich wyborów doszło do zmian burmistrzów lub wójtów, a ci zostali już zaprzysiężeni i oficjalnie przejęli zarządzanie samorządami. Od czego zatem zaczną swoją pracę?
Swoje ślubowanie przed nowymi radnymi złożył nowy wójt gminy Wietrzychowice Robert Śpiewak. Jak przyznaje w rozmowie z RDN Małopolska towarzyszyły mu mieszane uczucia, bo przed nim sporo pracy do wykonania.
– Miałem mieszane uczucia, ponieważ jest to zupełnie nowy charakter pracy dla mnie i nowe wyzwania. Stanowisko wójta zobowiązuje ponieważ trzeba zabezpieczyć całą gminę. Na początku mojej pracy przede wszystkim muszę dokładnie rozeznać budżet na miarę możliwości inwestycyjnych i nie ukrywam, że nie wygląda to różowo. Natomiast po to się zostaje wójtem, aby umiejętnie i rzeczowo kierować całą gminą, a nie tylko urzędem. Co do wyboru mojego zastępcy, to powiem, że jeszcze się nad tym nie zastanawiałem.
Nowy wójt zapowiedział także, że nie zamierza nagle przeprowadzać zmian personalnych w urzędzie, ale najpierw chce poznać się i nawiązać współpracę z osobami tam pracującymi. Dodał także, że bardzo stawia na współpracę z nową Radą Gminy, w której jest aż 5 różnych komitetów.
Robert Śpiewak ma 54 lata, wyższe wykształcenie i doświadczenie w pracy w urzędzie. Nowy wójt przez ostatnie pięć lat pracował w Urzędzie Gminy Szczurowa, a wcześniej przez 19-lat pracował w Urzędzie Gminy Wietrzychowice.
Przed nowo wybraną Radą Miejską w Żabnie słowa ślubowania wypowiedział także nowy burmistrz tej gminy Tomasz Kijowski.
– Jest to duże zobowiązanie i zaszczyt. Zdaję sobie sprawę, że sprawując ten urząd czeka na mnie wiele rzeczy, z którymi się jeszcze pewnie nie spotykałem. Liczę na to, że współpracując z Radą i mieszkańcami podołam tym obowiązkom. Zauważyłem kiedyś przed wejściem do urzędu, że wisi tam tabliczka z napisem ‘Burmistrz Żabna’, a ja chciałem obiecać, że będę burmistrzem całej gminy Żabno, a nie tylko Żabna. Naszym wspólnym dobrem będzie to, żebyśmy rozwijali całą naszą gminę, tak żeby po tej 5-letniej kadencji nie okazało się, że jest jakaś czarna plama, że czegoś nie zrobiliśmy lub coś opuściliśmy
– mówił po ślubowaniu burmistrz miasta i gminy Żabno Tomasz Kijowski.
55-letni Tomasz Kijowski ma już za sobą doświadczenie jako radny Gminy, posiada wyższe wykształcenie, w przeszłości trenował drużynę piłkarską Unii Tarnów, a do swojego wyboru pracował jako nauczyciel.
Pierwsze posiedzenie nowej Rady Gminy było szczególnie wzruszające dla Małgorzaty Moskal, która już oficjalnie jest wójtem gminy Wierzchosławice.
– Nie ukrywam, że był to dla mnie wzruszający moment i było mi niezmiernie miło, tyle osób na sali podczas pierwszej sesji Rady Gminy. Zarządzanie gminą zaczyna się od pewnych wdrożeń w prace wójta i pewnych działań administracyjnych. Plany, które mamy w swoim programie chcemy wdrożyć jak najszybciej. Są już przygotowywane spotkania co do konkretnych planów podziału sołectw. To są działania typowo administracyjne, ale szybkim krokiem też zmierzamy do realizacji naszego programu wyborczego
– mówi wójt gminy Wierzchosławice Małgorzata Moskal.
Małgorzata Moskal w minionych wyborach samorządowych po raz pierwszy została wójtem gminy Wierzchosławice, pokonując w głosowaniu dotychczasowego wójta Andrzeja Mroza. 47-latka posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne, a w poprzedniej kadencji była Przewodniczącą Rady Gminy Wierzchosławice.
W gminie Radłów na stanowisko burmistrza został zaprzysiężony Mateusz Borowiec.
– Był to bardzo ważny dzień w moim życiu. Przyjąłem na siebie bardzo dużą odpowiedzialność i jestem gotów bardzo ciężko pracować, aby każda miejscowość stawała się coraz lepszym miejscem do życia. Moją pracę rozpoczynam od zapoznania się z bieżącymi tematami oraz organizacją spotkań z pracownikami w celu omówienia realizowanych zadań przez poszczególne obszary urzędu
– mówi nowy wójt gminy miasta i gminy Radłów.
27-letni Mateusz Borowiec to najmłodszy obecnie włodarz gminy w powiecie tarnowskim. Nowy burmistrz był wcześniej sołtysem sołectwa Łęka Siedlecka i pracował w starostwie powiatu tarnowskiego. Ukończył także dwa kierunki studiów: finanse i rachunkowość oraz psychologię.
Nowi włodarze zostali zaprzysiężeni także w gminach Ciężkowice i Gromnik. Już oficjalnie burmistrzem miasta i gminy Ciężkowice została Jowita Jurkiewicz Drąg, a wójtem gminy Gromnik Małgorzata Kras.