W tym miejscu każdy będzie mógł powiedzieć Bogu o swoich uzależnieniach i nałogach, nie tylko alkoholowym. Na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem powstało Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Uroczyste otwarcie przyciągnęło ludzi z różnych stron Polski.
Wśród przybyłych gości były przede wszystkim osoby związane z Ruchem Światło-Życie oraz z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka. Dla wszystkich było to wyjątkowe przeżycie, na które czekali od lat.
– To jest szczególny moment. Jestem szczęśliwa i dumna, bo czuję wypełnienie testamentu ks. Franciszka Blachnickiego
– mówiła jedna z kobiet z centrum kraju.
– Jest to taka perełka, dla nas myślę bardzo ważna. To bardzo ważny krok dla całego Ruchu Światło-Życie
– dodał jej mąż.
– Z tym dziełem przez wiele lat jestem związany, dlatego przeżywam takie wzruszenie. Ks. Blachnicki zawsze mówił, że w Krościenku jest stanica nr 1 Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
– powiedział radiu RDN Nowy Sącz ksiądz z Katowic.
Jak mówiła Katarzyna Owczarek z Centralnej Diakonii Wyzwolenia, powstałe centrum nie będzie stereotypowe, bo nie będzie służyć tylko tym, którzy pragną wyzwolić się z alkoholizmu, ale wszystkim tkwiącym w nałogach i poszukującym kontaktu ze Stwórcą.
– Jest to miejsce, myślę nie tylko dla ludzi z Polski, ale też z całego świata, którzy będą chcieli tu przyjeżdżać i zaczerpnąć Ducha, który tutaj jest. Dla ludzi, którzy chcieliby usłyszeć o wyzwolenie, które daje Chrystus i też być po prostu we wspólnocie, takiej radosnej wspólnocie ludzi, którzy chcą być wolni, którzy chcą słuchać prawdy.
Budynek, który wznosi się ponad słynną siedzibą Oazy w Krościenku uroczyście poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wspomniał, że jego powstanie dopełnia dzieło ks. Franciszka Blachnickiego.
– Ten dom rekolekcyjny na samym wzgórzu, wieńczy to dzieło w wymiarze materialnym, ale otwiera możliwość formacji Ruchu Światło-Życie, zwłaszcza, że jest to świetnie przygotowany dom rekolekcyjny do tych zadań, które są wyznaczone w Ruch Światło-Życie i są ponadczasowe. Cała koncepcja Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego wypływa z Ewangelii, która wciąż jest aktualna i doskonale trafia w antropologię współczesnego człowieka.
Kulminacyjnym momentem otwarcia centrum była uroczysta Eucharystia, którą ordynariusz Diecezji Tarnowskiej odprawił w położonym niedaleko Kopiej Górki kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.
W jego podziemiach znajduje się grób ks. Franciszka Blachnickiego, z którego, jak przypomniał symbolikę pomnika biskup Andrzej Jeż, wyrasta drzewo dające początek jego dziełom.