Odpust w parafii w Tarnowcu połączony z obchodami pierwszej rocznicy konsekracji kościoła

Projekt bez nazwy 2

Na uroczystościach odpustowych obecna była najbliższa rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki - brat Józef z żoną Alfredą

Była msza św. dziękczynna, świadectwo męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także zbiórka na utworzenie jego muzeum. W środę (1.05), w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika parafia w Tarnowcu pod jego wezwaniem obchodziła odpust, połączony z pierwszą rocznicą konsekracji kościoła.

Jak mówi proboszcz parafii w Tarnowcu ks. Tadeusz Michalik, tegoroczny odpust to doskonała okazja do przypomnienia sobie tego, co  działo się rok temu, a na co mieszkańcy i nie tylko czekali od bardzo dawna.

– Powiem, że rzeczywiście, oczekiwanie było spore. Ponad 30 lat czekaliśmy na ten moment. Ale to udało się dzięki w zasadzie zaangażowaniu wszystkich parafian. Każdy jakąś tam swoją cząstkę w to wielkie dzieło dał. Począwszy od budowy kościoła, poprzez jego później upiększanie czy też ogarnięcie wszystkich spraw administracyjnych, które były konieczne, a skończywszy na już takim bezpośrednim przygotowaniu do tego wydarzenia. Natomiast trzeba wspomnieć także i o proboszczach. Pierwszy, ks. Stanisław Prus, później ks. Stanisław Goryl, który rozpoczął budowę tego kościoła. Ks. Goryl rzeczywiście tutaj zostawił kawał siebie – swoje serce, swoją pracę. To wszystko później kontynuował ks. Stanisław Skowron, no a moja skromna osoba dokończyła to, co rozpoczęli moi czcigodni poprzednicy.

Patron kościoła – św. Józef rzemieślnik – nie został wybrany przypadkowo. Zdaniem ks. Tadeusza Michalika, przez cały rok wśród wiernych jest widoczny autentyczny i żywy kult Opiekuna Chrystusa i patrona ludzi pracujących.

– Taki był zamysł, żeby też ludziom przypomnieć, czym jest praca, obowiązki, czy obowiązkowość, właśnie na wzór św. Józefa. Dlatego, od pewnego czasu, w każdą pierwszą środę miesiąca mamy specjalne nabożeństwo do św. Józefa, gdzie odczytujemy prośby, podziękowania. Tych próśb rzeczywiście jest sporo i widać, że tutejsi ludzie ufają św. Józefowi, co wyraża się właśnie w tym ogromie próśb, odczytywanych co miesiąc.

Oprócz św. Józefa, parafia dużą czcią otacza bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, którego relikwie w ubiegłym roku zostały umieszczone w mensie ołtarzowej. Na uroczystościach odpustowych obecna była najbliższa rodzina brutalnie zamordowanego Kapelana Solidarności: brat błogosławionego – Józef Popiełuszko wraz z żoną Alfredą.

Małżeństwo wraz z Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszki ‘Dobro’ zaangażowało się w ideę wybudowania w Okopach, czyli rodzinnej miejscowości kapłana, muzeum. Co prawda projekt już jest, ale na jego ukończenie potrzeba środków, dlatego po zakończeniu mszy odpustowej wszyscy chętni mogli zakupić cegiełki, z których całkowity dochód zostanie przekazany na ten cel.

W zbiórkę można też się włączyć poprzez wpłatę na konto Fundacji. Otwarcie muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach planowane jest w 2025 roku.

Rozmowę z Józefem i Alfredą Popiełuszko będziecie mogli wysłuchać w czwartek (2.05) po godzinie 8.00.

Exit mobile version