Ile w Tarnowie trzeba czekać na przydział mieszkania?

DJI 0853

fot. tarnow.pl

Ponad 250 rodzin w Tarnowie aktualnie czeka na przydział mieszkania, czy to socjalnego czy komunalnego. Tak wynika z listy zgłoszeń Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie. Niektórzy na nowy dom mogą czekać nawet kilka lat.

Jak mówi wiceprezes tarnowskiego MZB Janusz Galas, na czas oczekiwania w dużej mierze wpływa liczebność rodziny, która złożyła wniosek o przydział mieszkania. Im jest ona większa, tym z zasady krócej musi czekać.

– To jest zależne głównie od wielkości rodziny, bo najdłużej jednak czekają jednoosobowe gospodarstwa domowe. Natomiast jeżeli chodzi o rodziny wielodzietne, to okres oczekiwania jest około 2 lata. Z kolei w przypadku singli ten czas się wydłuża do nawet 4-5 lat.

Urzędnicy tłumaczą, że taka dysproporcja jest po prostu związana z dostępnością do wolnych lokali, jakie znajdują się do dyspozycji tarnowskiej spółki. Jednym z programów, który wydanie może pomóc skrócić, bądź nawet 'ominąć’ kolejkę jest 'Mieszkanie za remont’. Polega on na tym, że dany najemca zgadza się wynająć konkretne mieszkanie w zamian za jego remont, często bardzo gruntowny. Dziesiąta edycja programu ruszyła w połowie miesiąca.

– On znacznie szybciej pomaga uzyskać mieszkanie, bo osoby np. typowo znajdujące się w kolejce mogą je uzyskać za mniej więcej 2-3 lata, natomiast w przypadku, gdy biorą udział w tym programie, mogą je uzyskać w danym roku. Dlatego 'Mieszkanie za remont’ oceniamy bardzo pozytywnie. Od początku jest bardzo duże zainteresowanie tym programem. Wynajęliśmy już około 250 mieszkań w tym czasie i myślę, że będzie on prowadzony nadal.

By jednak wziąć udział w programie 'Mieszkanie za remont’ trzeba spełniać określone wymogi dochodowe i nie tylko, które znajdują się w regulaminie.

Dla osób, które mają takie możliwości i chcą skorzystać z innej ścieżki, to jest też wariant uzyskania mieszkania w budynkach budowanych przez Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Tam z kolei nabór odbywa się w ramach 'Mieszkania na Start’, czyli ministerialnego programu. W nim większe szanse na możliwość najmu przyszłego mieszkania mają osoby poniżej 35. roku życia, z niepełnosprawnościami, czy rodziny z dziećmi.

W Tarnowie w ramach tego programu na razie oddano do użytku 50 mieszkań. Natomiast powstają kolejne. Obecnie trwa budowa 109 lokali, które zostaną ukończone w połowie 2025 roku.

Tarnowski magistrat informuje, że ponad 1/3 wniosków naborowych stanowią absolwenci powracający po studiach do Tarnowa. Prezydent-elekt Jakub Kwaśny zapowiada już rozwój tego programu i przygotowanie kolejnych miejsc pod budowę bloków. Ma to być nie tylko szansa na szybszy dostęp do mieszkania, ale i zachęta osób spoza Tarnowa do osiedlania się w mieście, zwłaszcza absolwentów szkół wyższych.

Warto dodać, że w ramach Miejskiego Zarządu Budynkówod niedawna działa Społeczna Agencja Najmu, której zadaniem jest dzierżawienie lokali i budynków mieszkalnych, by następnie wynająć je osobom o niższych dochodach lub w trudnej sytuacji życiowej, które nie mogą pozwolić sobie na zakup lub najem mieszkania.

Exit mobile version