Umiejętność skutecznego opatrywania otwartego złamania, zaopiekowanie się pacjentem z zawałem, kobietą w ciąży czy przeprowadzenie resuscytacji-krążeniowo oddechowej. Przy tarnowskim Rynku w poniedziałek (29.04) odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zorganizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie.
W rywalizacji wzięło udział osiem pięcioosobowych grup ze szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Jak mówili uczestnicy, umiejętności udzielania pierwszej pomocy są niezwykle istotne, dlatego bardzo ważne jest, by każda osoba, w nagłej sytuacji wiedziała co zrobić.
– Moim zdaniem to jest najważniejsza rzecz, jakiej powinniśmy się nauczyć, bo jednak nigdy nie wiadomo kiedy może się to nam przydać. Będziemy szli ulicą, albo nawet komuś u nas w domu zrobi się słabo, czy dostanie zawału, to trzeba umieć ratować takie osoby. Właśnie po to się przygotowuję, że jakby stała się taka rzecz, bym wiedział, co zrobić. – Myślę, że może same czynności ratownicze nie są trudne, ale sam stres może wpływać na to, że mimo wszystko pierwsza pomoc może okazać się trudną czynnością. Uważam, że ogółem, niezależnie od wieku, każdy powinien mieć takie umiejętności, żeby chociaż w minimalnym stopniu umieć pomóc osobie poszkodowanej i wykonać choć trochę pierwszej pomocy. Dlatego, według mnie, powinno się już edukować dzieci od najmniejszych lat, żeby chociaż nawet umiały zadzwonić po pomoc.
Na uczestników czekało kilka punktów ulokowanych w okolicy Rynku, w których musieli się zmierzyć z różnego rodzaju przykładami nagłych wypadków, odwzorowanych w sposób realistyczny. Wykonywane przez nich czynności ratownicze były oceniane przez sędziów.
– Zainscenizowaliśmy kilka stacji, na których uczniowie będą udzielać pierwszej pomocy. Stacje są zróżnicowane: od motocyklisty, który doznał urazu podudzia, po zatrzymanie krążenia u chłopaka czy dorosłego. Mamy też do czynienia z kobietą w ciąży, jakieś obrażenia, złamania, zranienia. No i uczniowie musieli fachowo zabezpieczyć poszkodowanych do czasu przybycia zespołów ratownictwa medycznego. Oceny są w zasadzie bardzo skrupulatne. Zwracamy uwagę tak naprawdę już na szczegóły, jak ułożenie rąk przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dobre ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, technika ułożenia, wsparcie psychiczne, a także też jak potrafią rozmawiać z poszkodowanym, zebrać wywiad od niego czy fachowo zebrać pomoc.
– mówi wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie Tomasz Burnat.
Zdaniem prezesa OR PCK Tarnów Stefana Wrony, głównym zadaniem tych mistrzostw, jak również działalności organizacji, jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa.
– Cel jest jednoznaczny i bardzo ważny – umiejętność udzielenia pomocy w tych pierwszych chwilach, gdzie trzeba zabezpieczyć poszkodowanego przed fachową opieką medyczną. My już od lat promujemy naukę pierwszej pomocy przedmedycznej i muszę powiedzieć, że jeszcze w ramach działań promocyjnych prowadzimy warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień i udzielania pierwszej pomocy w tarnowskich szkołach i cieszy się to dużą popularnością.
Pierwsze miejsce w zawodach zdobyli przedstawiciele Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Na drugiej pozycji zostali sklasyfikowani uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Natomiast podium uzupełnili ubiegłoroczni triumfatorzy, czyli drużyna z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
Zwycięzcy rejonowych mistrzostw zakwalifikowali się do etapu okręgowego, rozgrywanego w Krakowie. Z kolei triumfatorzy tamtych zawodów otrzymają przepustkę do występu na mistrzostwa ogólnopolskie.