Dobrze dobrane elementy wyposażenia placu zabaw sprawiają, że dzieci nie mogą się od nich oderwać przez długie godziny, a jednocześnie są w pełni bezpieczne. W tym artykule wymienimy urządzenia zabawowe, w które naprawdę warto zainwestować i podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że zabawa nie będzie stanowiła dla maluchów żadnego zagrożenia. Wytłumaczymy ponadto, co oznacza wyposażenie placu zabaw z atestem i czym się ono różni od urządzeń z certyfikatem bezpieczeństwa.
W co wyposażyć plac zabaw?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jakie urządzenia zabawowe powinno się kupić. Wszystkie elementy wyposażenia placu zabaw należy dobrać do potrzeb i oczekiwań docelowej grupy użytkowników, a poza tym muszą one pasować do siebie nawzajem. Optymalnie, jeśli na obiekcie znajdą się urządzenia dostosowane do dzieci o szczególnych potrzebach, np. poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Nie wolno nam także zapomnieć o kluczowej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo małych użytkowników. Z tego powodu powinniśmy inwestować wyłącznie w wyposażenie placu zabaw z atestem lub certyfikatem. Urządzenia zabawowe montowane w ogólnodostępnych miejscach muszą posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176, natomiast nawierzchnie z normą PN-EN 1177, co wynika z przepisów prawa.
Najpopularniejsze urządzenia na plac zabaw
Istnieją pewne uniwersalne pomysły na wyposażenie placu zabaw. Urządzenia, które nigdy nie nudzą się dzieciom i powinny się znaleźć na każdym takim obiekcie, to przede wszystkim:
- zjeżdżalnie,
- huśtawki wagowe i wahadłowe,
- bujaki,
- karuzele,
- piaskownice.
Można je uznać za prawdziwie ponadczasowe elementy wyposażenia placu zabaw, choć wiele z nich występuje także w unowocześnionych wariantach. Dobrym przykładem będą huśtawki z siedziskami typu bocianie gniazdo, które w ostatnich latach zrobiły prawdziwą furorę, gdyż mają większy zakres ruchu i są wygodniejsze niż tradycyjne siedziska. Niektóre modele pozwalają nawet na jednoczesne huśtanie się większej liczby dzieci.
Warto wymienić także wyposażenie placu zabaw, które do powszechnego użytku weszło stosunkowo niedawno i zdążyło już zyskać ogromną popularność. Mowa tu głównie o:
- trampolinach,
- zjazdach tyrolskich,
- zestawach sprawnościowych,
- ścieżkach zdrowia,
- ścieżkach sensorycznych,
- linariach i całych parkach linowych,
- ściankach wspinaczkowych,
- nadmuchiwanych wieloosobowych poduszkach do skakania.
Dodatkowe zabezpieczenia dla dzieci – bo zabawa musi być bezpieczna!
Aby wyposażenie placu zabaw nie stwarzało zagrożenia dla bawiących się dzieci, musi być w odpowiedni sposób zaprojektowane, wykonane z bezpiecznych materiałów, użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i utrzymywane w dobrym stanie technicznym.
Niektóre elementy wyposażenia placu zabaw mają też dodatkowe elementy, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bezpieczniejsze. Warto w nie zainwestować, szczególnie kiedy wybieramy urządzenia zabawowe dla najmłodszych, np. do przedszkola.
Mowa tu przede wszystkim o huśtawkach wahadłowych ze specjalnie zabezpieczonym siedziskiem – zamontowane wokół niego barierki zapobiegają wypadnięciu dziecka podczas zabawy (to tzw. siedzisko koszyczkowe lub kubełkowe). Innym przykładem dodatkowego zabezpieczenia, jakie może mieć wyposażenie na plac zabaw, jest pokrywa do piaskownicy. Chroni ona piasek nie tylko przed zamakaniem, ale także przed zanieczyszczeniem, zwłaszcza odchodami zwierząt, co mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia bawiących się maluchów.
Pamiętajmy, że elementy wyposażenia placu zabaw to nie tylko urządzenia zabawowe, ale również odpowiednio dobrana do ich wysokości nawierzchnia bezpieczna. W niektórych przypadkach zachodzi bowiem konieczność amortyzacji ewentualnych upadków dzieci. Najczęściej wykorzystuje się do tego różne tworzywa powstałe na bazie gumy, np. maty przerostowe, nawierzchnie wylewane z granulatu gumowego czy miękkie płytki.
Przeczytaj także: Atestowane place zabaw – dlaczego warto inwestować w bezpieczeństwo?
Atestowane place zabaw – wybierz odpowiedzialnie
Warunkiem koniecznym, aby zapewnić dzieciom pełnię bezpieczeństwa, jest stawianie tylko na wyposażenie placu zabaw z atestem lub certyfikatem bezpieczeństwa. Czym się różni jedno od drugiego? W potocznym ujęciu atest i certyfikat są synonimami, jednak istnieje pomiędzy nimi pewna subtelna różnica.
Certyfikat wydawany jest na całe urządzenie, natomiast atest dotyczy konkretnego tworzywa wykorzystanego do jego produkcji. Atestowane materiały nie powodują u dzieci uczuleń, podrażnień, nie są toksyczne ani nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia w żaden inny sposób.
Przykładowo, atestowany piasek do piaskownicy jest pozbawiony potencjalnie niebezpiecznych zanieczyszczeń i ma odpowiednią wielkość ziarna, tak aby nie pylił i tym samym nie przyczyniał się do rozwoju różnych problemów z układem oddechowym u dzieci. Pamiętajmy, że w przypadku obiektów rekreacyjnych zlokalizowanych w miejscach publicznych wszystkie elementy wyposażenia placu zabaw muszą mieć certyfikaty zgodności z wymienionymi wyżej normami.
Niniejszy artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline oferującą wyposażenie placu zabaw z atestem i certyfikatem. Dzięki temu już od wielu lat w całej Polsce powstają bezpieczne i uwielbiane przez dzieci miejsca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.