Technologia z USA jest produkowana na Powiślu Dąbrowskim. Park Technologii w Żelichowie już działa

Inwestycja w Zelichowie warta 10 milionow dolarow 22

fot. UG Gręboszów

Kilkanaście milionów dolarów już zainwestowano w gminie Gręboszów (pow. dąbrowski) i to już pewne, że to nie koniec. Hala produkująca magazyny energii, części medyczne, a w przyszłości elektryczne skutery już funkcjonuje. To za sprawą Adama Drewnianego, milionera, którego firmy produkują podobne rzeczy w Stanach Zjednoczonych, czy Gdańsku.

Biznesmen urodził się w Żelichowie i po latach zainwestował w rodzinnych stronach, konkretnie na działce, gdzie niegdyś jego przodkowie mieli młyn. Adam Drewniany jest znany ze współpracy z najbogatszym człowiekiem świata Elonem Muskiem, jest nazywany także ‘Polakiem, który uratował Teslę’, ponieważ bardzo szybko wyprodukował dużą liczbę baterii zasilających elektryczne samochody, co uratowało w pewnym momencie firmę Muska.

Rok temu rozpoczął inwestowanie w na Powiślu. – To nowa era przedsiębiorczości na terenie gminy – mówił wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil podczas rozmowy Słowo za Słowo.

– Można powiedzieć, że Park Technologii, który powstaje w Żelichowie to jest początek nowej ery przedsiębiorczej na terenie gminy Gręboszów. Na ten moment ta hala będzie wyposażona w nowoczesne urządzenia do obróbki różnego rodzaju metalu. W pierwszej kolejności będą produkowane podzespoły do urządzeń medycznych, one będą wysyłane do Stanów Zjednoczonych i tam w kolejnej firmie pana Drewnianego będą składane. Docelowo przygotowujemy również pozostałe grunty w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak aby kolejne 6 hektarów przygotować pod kolejne inwestycje pana Adama Drewnianego.

Biznesmen w oddanej inwestycji o wartości około 10 milionów dolarów zatrudnia w tym momencie około 40 osób. Ta liczba z pewnością wzrośnie, ponieważ biznesmen wykupił kolejne 10ha terenów wokół niej i za około rok zamierza rozpocząć produkcję elektrycznych skuterów OSA.

– Kilkanaście milionów jest jest zainwestowanych w istniejącą infrastrukturę, a kolejne hektary, które przygotowujemy są gwarantem tego, że kolejne hale i następne dziesiątki milionów mogą być tutaj zainwestowane. Teraz ta produkcja sprowadza się do takich może prostych rzeczy, ale docelowo plany związane są nie tylko z wiązkami do magazynów energii, ale z electromobility szerzej pojętą. Adam Drewniany m.in. wykupił licencję do skuterów OSA, gdzie będzie produkowana eOSA, czyli skutery takie jak każdy z nas pamięta, tylko w formie elektrycznej

– dodaje Krzysztof Gil.

Park Technologii nie tylko będzie zajmował się produkcją, ale także szkoleniem inżynierów i programistów. W związku z tym biznesmen, wójt gminy i Akademia Tarnowska podpisały porozumienie o dalszej współpracy.

– Ta współpraca będzie polegać przede wszystkim na tym, aby Akademia Tarnowska wraz z Adamem Drewnianym szeroko współdziałała zarówno pod względem kadr, które będą kształcone na terenie Akademii, jak i praktyk oraz współpracy poza obszarem edukacyjnym. Będą praktyki na nowoczesnych maszynach rangi światowej i możliwe staże lub nawet wyjazdy do Kalifornii. Mówi się również bardzo mocno, że pan Adam Drewniany chciałby otworzyć tutaj takie centrum edukacyjne odnośnie kształcenia nie tylko inżynierów produkcji, ale również inżynierów programowania do wielu systemów znanych na całym świecie

– mówił gość rozmowy Słowo za Słowo.

Zapowiedziane inwestycje w perspektywie kolejnych kilku lat to także szansa dla regionu na rozwój. Nie tylko dla lokalnego samorządu, który ściśle współpracuje z Adamem Drewnianym i studentów, którzy będą mogli rozwinąć swoje skrzydła, ale przede wszystkim dla mieszkańców, bo kolejne hale i miejsca, które mają powstać, to gwarant nowych miejsc pracy.

Exit mobile version