Matura to dla nich formalność. Są laureatami olimpiad i konkursów, które zapewniły im indeksy w różnych uczelniach [ZDJĘCIA]

ILO uczniowie008

Matura to dla nich formalności. I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu chwali się sukcesami swoich uczniów. Aż 18 z nich zajęło wysokie miejsca w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach. Chociaż są na kilka dni przed maturami, to nie wszystkie egzaminy będą dotyczyć. Część ma już indeks wymarzonej uczelni w kieszeni.

Jednym z największych osiągnięć może pochwalić się Jakub Sułkowski z klasy 4g. W olimpiadach przedmiotowych uzyskał wynik, jakich nie uzyskał żaden uczeń z sądeckiej jedynki przez kilkadziesiąt lat. Jego pasja do królowej nauk zaprowadziła go na bardzo wysokie 22. miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie matematycznej.

– Jest to na pewno niebywały mój sukces i nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście praca wykonywana w szkole, ale materiał na tych olimpiadach znacznie wykracza poza to czego uczymy się na lekach. Potrzebna była też praca indywidualna. Dla mnie matematyka zawsze była pasją, czas wolny często wykorzystywałem na zadania.

Jakub jest też finalistą olimpiady informatycznej. Po majówce będzie zdawać egzamin maturalny tylko z języków: polskiego i angielskiego. Przy pozostałych przedmiotach na świadectwie maturalnym będzie miał wpisane 100%.

Są też takie osoby, które już rok przed zakończeniem szkoły nie muszą obawiać się o przyszłość. To m.in. Emilia Majerczak, uczennica klasy trzeciej, laureatka olimpiady literatury i języka.

– Olimpiada jest też szansą na szersze spojrzenie na literaturę. Tytuł laureata daje nam mi wejście na różne uniwersytety, na wszystkie kierunki humanistyczne, więc nie muszę mieć od razu sprecyzowanego kierunku.

Szkołę kończy z kolei Bartek Janisz, który wywalczył sobie przyjęcie na studia, dzięki olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Może wybrać nie tylko kierunek związany z historią, ale też np. prawo czy psychologię.

– Nie ma określonych miejsc, ten etap polegał na tym, żeby osiągnąć minimalną ocenę za pracę pisemną. Mi udało się uzyskać stopień bardzo dobry więc to mi pozwala uzyskać tytuł finalisty. Mogę dostać się na większość uczelni, a z maturą nigdy nie wiadomo jak mogłaby pójść więc to pozwala mi nie martwić się o najbliższą przyszłość.

Z kolei do jednego z pięciu dużych uniwersytetów w Polsce będzie mógł się wybrać Maciej Baczyński – uczeń klasy 4, który wziął udział w VIII Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Historycznej. Można było brać w niej udział z własnego domu.

– Pisałem pracę zgodnie z zasadami pisania pracy naukowej. Była ona mniejsza, bo do 15 stron, ale trzeba było odnieść się do źródeł czy zachować określony styl. Muszę powiedzieć, że było to dla mnie bardzo wygodne, bo nie lubię pisać na czas, pod presją. Miałem około miesiąca na napisanie tekstu, uczciwie mówiąc poświęciłem na to około 40 godzin.

Przypomnijmy, że egzaminy maturalne rozpoczynają się 7 maja. Absolwenci szkół ponad podstawowych zmierzą się wtedy z językiem polskim na poziomie podstawowym. We wtorek na tapet trafi matematyka, a w środę język angielski i inne języki obce na poziomie podstawowym.

Exit mobile version