Zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie 'na trzeciego’, przyspieszanie przez wyprzedzanego kierowcę czy omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Rośnie agresja drogowa. Świadczy o tym coraz większa liczba zgłoszeń na policyjną skrzynkę 'Stop agresji drogowej’.
Trafiają tam nagrania wideo z 'popisami’ nieodpowiedzialnych kierujących. Oficer prasowy KMP w Tarnowie Paweł Klimek przyznaje, że takich zachowań jest dużo, ale podkreśla, że dzięki tym nagraniom agresywni kierowcy nie mogą czuć się bezkarni.
Na antenie RDN Małopolska w programie 'Pomagamy i Chronimy’ opisał sytuację, która miała miejsce w Tarnowie.
– Z naszego podwórka również miałem taką sytuację. Znajomy jechał samochodem, drugi kierowca zaczął blindować, wskazywał żeby się mu usunął, a to wszystko działo się w okolicach przejścia dla pieszych – omijanie, wyprzedzanie – co absolutnie jest zabronione. Ten kierowca oczywiście był mocno zdenerwowany i przy dojechaniu do parkingu wielkopowierzchniowego sklepu zaczął grozić temu kierującemu, a następnie wszedł do sklepu. Ten mężczyzna zarejestrował to wszystko i niewiele się zastanawiając pokazał nagranie patrolowi, który akurat był w pobliżu. Jak pan wyszedł ze sklepu to został ukarany mandatem karnym, bo takie zachowanie niepotrzebnie nam rodzi tę agresję jednego do drugiego. Dlaczego nie możemy się spokojnie zachowywać, po co blindujemy, po co jedziemy tak szybko?
Policyjne skrzynki 'Stop Agresji Drogowej’ powstały po to, aby stworzyć kanał, za pomocą którego kierowcy mogliby przekazywać mundurowym informacje o zachowaniach zagrażających innym uczestnikom ruchu.
Kierowcy, którzy widzą takie niebezpieczne zachowania, mogą za pośrednictwem poczty elektronicznej przesłać film z podstawowymi danymi:
data i godzina zdarzenia (miejscowość, nr drogi, nazwa ulicy),
dane pojazdu (marka, nr rejestracyjny),
dane zgłaszającego (imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu kontaktowego).
Policja radzi, aby przed wysłaniem zgłoszenia sprawdzić, na terenie której jednostki policji zostało popełnione wykroczenie. To przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie.
Materiał filmowy należy przekazać do właściwej miejscowo Komendy Wojewódzkiej Policji. Adresy skrzynek pocztowych 'STOP AGRESJI DROGOWEJ’ dostępne są na stronach internetowych Komend Wojewódzkich Policji.