Psychiatria dziecięca z pozytywną opinią ministerstwa

szpital wojewodzki

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie

Pomysł utworzenia psychiatrii dziecięcej w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie z pozytywną opinią ministerstwa zdrowia. Jak mówiła na antenie RDN Małopolska dyrektor szpitala wojewódzkiego Anna Czech, ocena sensu inwestycji była wysoka, teraz trzeba uzyskać oficjalną zgodę.

Wnioski można składać od początku maja w ramach Narodowego Funduszu Medycznego. Potrzeba stworzenia takiego miejsca jest ogromna – dodaje Anna Czech.

– Tu jest biała plama, od Łańcuta do Krakowa nie ma takiego ośrodka na tym terenie, więc myślę, że to będzie punktowane plus różne inne sprawy, nad którymi pracujemy. To będzie oddział stacjonarny, my opracowujemy tam 25-26 miejsc, to będzie trzeci poziom referencyjności. Czasem jest trudno przesłać dziecko do Krakowa do ośrodków, a ponadto bliżej będzie lepiej.

W planach jest też zbudowanie ogrodu terapeutycznego w otoczeniu szpitala. Mają się w nim znaleźć m.in. ogród sensoryczny, altany, fontanny, ścieżki spacerowe, przestrzeń do gry w bule czy siatkówki. Ogród ma pomagać w terapii wszystkim pacjentom.

– Kontakt z przyrodą, różne rodzaje tego kontaktu i na pewno to będzie dotyczyło dzieci i młodzieży, ale też ośrodek dla dorosłych, Ośrodek Zdrowia Psychicznego, który funkcjonuje w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego, także mamy bardzo dobrze funkcjonujący ośrodek leczenia uzależnień, więc wszyscy ci pacjenci mają też w ramach terapii, w planach terapii właśnie uwzględnienie wyjście i zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia różnego rodzaju, nie tylko dzieci i młodzież, ale te inne grupy pacjentów też będą z tego korzystać, także pacjenci rehabilitacji.

Koszt budowy ogrodu terapeutycznego oszacowano na 5 mln zł. Część tej inwestycji została zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego Tarnowa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ogród może być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku.

Tarnów. Przy szpitalu powstanie ogród terapeutyczny

Tarnów. Wraca temat przekształcenia hoteli pielęgniarek w psychiatrię dziecięcą

Exit mobile version