Coraz więcej tanich mieszkań w ramach SIM-ów

V1

wizualizacja osiedla w Łękach (gm. Borzęcin)

Już ich powstaje blisko 750, a docelowo w najbliższym czasie ma ich być ponad tysiąc. Mowa o tanich mieszkaniach na wynajem, które powstają w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych w Małopolsce. Pomysł, który miał być szansą dla rodzin, których nie stać na kupno własnego ‘M’ zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Budowa bloku z tanimi mieszkaniami ruszyła już w Dwudniakach koło Wierzchosławic. Tam powstanie 40 mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni od 32 do 56 metrów kwadratowych. Kolejną gminą, gdzie powstanie budynek mieszkalny jest Borzęcin, tam w miejscowości Łęki powstanie 52 mieszkania.

Ustawa dotycząca Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstała w 2021 roku, jako szansa dla mniejszych samorządów na tworzenie tańszych mieszkań na swoim terenie, niż tych oferowanych przez prywatnych deweloperów.

– Trzy lata temu byłem w zespole, który przygotowywał tę ustawę o Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych. W jej ramach gminy, które mają nieruchomości wchodzą aportem do spółki, która jest tworzona. Natomiast pieniądze na realizację większej części tego zadania przekazuje państwo. W przypadku naszego regionu powstała spółka SIM Małopolska, która skupia 16 gmin przede wszystkim z regionu tarnowskiego

– mówi były poseł Stanisław Bukowiec.

Mieszkania budowane w ramach SIM Małopolska są ofertą dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny i wynajem mieszkania w cenach rynkowych, ale stać na opłacanie czynszu, który jest regulowany ustawowo. Obecnie maksymalna stawka za metr kwadratowy w Małopolsce wynosi 20 zł. Ustawa przewiduje także, że osoby wynajmujące mieszkania, będą mogły w przyszłości przejść na ich własność.

Stanisław Bukowiec podkreśla także, że właśnie to jest najważniejszą ideą SIM-ów.

– Ideą to żeby młode osoby i rodziny, których nie stać na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, miały możliwość zdobyć własne ‘M’. Jest to również szansa gmin i małych miejscowości, aby mieszkańcy nie wyjeżdżali za pracą czy mieszkaniem do innych aglomeracji, tylko żeby w nich zostawali. Również po to, aby korzystać z takich inwestycji jakie są realizowane w tych gminach, czyli z przedszkoli, żłobków, szkół, ośrodków zdrowia. W ten sposób tworzy się również aktywność społeczna na tym najniższym poziomie.

Budowa tanich mieszkań ruszyła już także w Miechowie, a kolejne powstaną w Rabce Zdroju, Wieliczce i Starym Sączu.

Spółkę SIM Małopolska tworzą gminy: Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice i Rabka-Zdrój.

Exit mobile version