Tarnów. Kolejna edycja 'Mieszkania za remont’. Jest dużo małych mieszkań

mzb

Dziewiętnaście mieszkań znajdujących się na terenie Tarnowa, o różnej powierzchni czy stopniu zdewastowania, tym razem zostały przekazane przez Miejski Zarząd Budynków do dziesiątej edycji programu 'Mieszkanie za remont’. Ten od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Zdecydowana większość z nich to obiekty o małej powierzchni. Jak mówił w Pulsie Regionu wiceprezes MZB Janusz Galas, wynika to m.in. z obserwacji poprzednich edycji i zapytań tarnowian.

– Są to mieszkania przede wszystkim jednopokojowe, przeznaczone dla singli, ewentualnie dla małżeństw bezdzietnych. Tylko cztery mieszkania są dwupokojowe, a jedno – trzypokojowe. Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania. Wystawiliśmy je, ponieważ nas nie stać na remont tak dużej liczby pustostanów. Dotychczas głównie remontowaliśmy mieszkania większe, czy to z własnych środków, czy z pozyskanych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, mieszkania zlokalizowane są w różnych częściach Tarnowa, m.in. w budynkach przy ul. Bema, Kołłątaja, Lwowskiej, Lelewela czy Żydowskiej. Ich stopień zniszczenia też nie jest jednakowy.

– Przede wszystkim trzeba zrobić podłogi, a także wymianę drzwi wewnętrznych. To są takie podstawowe rzeczy. Jeżeli chodzi o kalkulacje remontów, to kwoty są różne. Wahają się od 22 tysięcy złotych aż do 85 tysięcy złotych

– dodaje Janusz Galas.

Zainteresowani, którzy chcą zdobyć mieszkanie do remontu z tego programu, składają wnioski i dostają punkty. Nie wszyscy jednak mogą ubiegać się o przyznanie takiego lokalu, gdyż jak przekonuje wiceprezes MZB, trzeba spełniać określone warunki.

– Zamieszkiwanie na terenie miasta Tarnowa. Nie musi to być zameldowanie, wystarczy zamieszkiwanie potwierdzone np. umową najmu. Jest tutaj też bariera dochodowa. To dość duży przedział dochodowy, tak że większość osób się kwalifikuje. Potencjalny najemca nie może mieć również własności na terenie Tarnowa i w miejscowościach pobliskich. Ponadto nie może zalegać z czynszami.

Podania można będzie składać do 15 maja w budynku MZB. O przyznaniu mieszkania, oprócz jak największej liczby punktów, decyduje również data złożenia wniosku. W przypadku uzyskania takiego samego wyniku oraz dnia złożenia, będzie decydowało losowanie.

Następnie zostanie podpisana ze stroną umowa na pół roku i w tym czasie należy przeprowadzić remonty. Najemca wykonuje remont na własny koszt, bez zwrotu poniesionych nakładów, ale korzysta ze zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej. Ponadto jest zwolniony z czynszu w okresie wykonywania remontu. Po tym okresie następuje podpisanie umowy na czas nieoznaczony.

Druki oraz wykaz mieszkań do remontu można będzie pobrać ze strony internetowej MZB i na parterze budynku spółki.

Szczegółowe informacje o zasadach udziału w programie uzyskać można w Miejskim Zarządzie Budynków przy ul. Waryńskiego 9, telefonicznie: 14 621 93 81 do 82 wew. 106.

Posłuchaj całej rozmowy z wiceprezesem MZB Januszem Galasem:

Exit mobile version