Przybywa pacjentów zaniedbanych zdrowotnie – mówi lekarz Norbert Kopeć. Specjalista urologii zwraca uwagę, że jest to efekt pandemii koronawirusa, w czasie której pacjenci bali się chodzić do lekarza lub mieli utrudniony dostęp do służby zdrowia.
Pacjenci zgłaszają się za późno, a to powoduje, że mamy do czynienia z lawinowym wzrostem zachorowań na raka i gorszymi rokowaniami.
– Spotykamy bardzo wielu ludzi zaniedbanych, ludzi którzy przez dłuższy czas nie odwiedzali lekarzy i dzisiaj przychodzą w bardzo zaawansowanym stadium nowotworów. No i niestety stopień zaawansowania choroby, z którą się zgłasza taki pacjent powoduje, że to leczenie jest już zdecydowanie trudniejsze i rokowania są gorsze.
Urolog zwracał uwagę na objawy, które powinny zaniepokoić i zmobilizować do pilnej wizyty u specjalisty.
– W układzie moczowym, takim dominującym objawem, który jest bardzo niepokojący i który powinien pacjenta natychmiast skierować do lekarza to jest występowanie krwiomoczu. Zdrowy pacjent nie ma prawa mieć krwiomoczu. W tym momencie potraktowanie tego objawu jako objawu stanu zapalnego jest karygodne.
Specjalista zwracał uwagę, że rak pęcherza moczowego to najczęściej skutek palenia tytoniu. Zachorowalność na ten nowotwór jest związana z liczbą 'przepalonych” lat oraz wypalanych dziennie papierosów.
– Palenie tytoniu to jest główny winowajca występowania choroby nowotworowej pęcherza moczowego. Ja wielu pacjentom mówię, że to jest kupiony nowotwór przez nich samych. Nie są w stanie tego zrozumieć, bo każdemu się wydaje, że jeśli wdycha dym tytoniowy, to w tym momencie płuca będą za to odpowiedzialne, że tam rozwinie się nowotwór. Drogi moczowe nieraz są w większej ilości zajęte niż płuca, dlatego że te wszystkie substancje smoliste przechodzą do moczu i one są tym czynnikiem kancerogennym, który wywołuje chorobę nowotworową.
Zdrowiu pacjentów po pandemii Covid 19 poświęcona będzie kolejna odsłona Dąbrowskich Spotkań Klinicznych.
W najbliższą sobotę, 20 kwietnia lekarze z całej Polski będą dyskutować w Dąbrowie Tarnowskiej o profilaktyce.
Wśród tematów m.in. urologia po Covid-19, sercowo-naczyniowe powikłania po Covid-19, psycho-neurologiczne skutki Covid-19 czy onkologia po pandemii.
Dąbrowa Tarnowska od wielu lat na wiosnę staje się 'stolicą’ polskiej medycyny. Naukowe konferencje medyczne, które organizuje dąbrowska Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego gromadzą lekarzy specjalistów z całej Polski.
Podczas tegorocznego spotkania będzie też wspomnienie postaci arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, jednego z fundatorów dąbrowskiej Fundacji. W tym roku przypada 75. rocznica jego urodzin.
Dąbrowskie Spotkania Kliniczne odbędą się w sobotę w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej (w dawnej synagodze).
Spotkanie, na które może przyjść każdy chętny, żeby posłuchać wykładów, ale też zadać pytania, rozpocznie się o godz. 9.