Książka, a do nich róża – taki minizestaw otrzymywali dziś (19.04) tarnowianie na ulicach miasta. To akcja Urzędu Marszałkowskiego z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron wraz z kandydatem na prezydenta Tarnowa Henrykiem Łabędziem obdarowali przechodniów najnowszym wydaniem Chłopów, czyli książki, za którą jej autor Władysław Reymont otrzymał literacką nagrodę Nobla.
– Chcemy zachęcać, szczególnie młodych ludzi do czytania książek. Już samo bardzo dziś popularne słuchanie audiobooków to nie jest to samo, co wziąć do ręki papierową książkę, która ma swój zapach, szelest kartek, i która pobudza wyobraźnię i myślenie. Czasem nawet głos lektora, która czyta audiobooka, narzuca czy też sugeruje inną interpretację, niż w momencie gdy sami przeczytamy dany utwór literacki
– mówił Józef Gawron.
Przechodniów do czytania książek zachęcał Henryk Łabędź, który sam w swoich zbiorach posiada ich ponad 10 tysięcy. Kandydat PiS na prezydenta Tarnowa zapowiada, że jeżeli wygra wybory to doprowadzi do budowy miejskiej biblioteki z prawdziwego zdarzenia.
– Zachęcam do czytania różnych książek od wielu autorów. Sam uwielbiam to robić, bo to moja pasja. Sam mam bardzo bogate zbiory i być może część z nich przekażę do biblioteki, która może powstać. Moim zamysłem jest zbudowanie w Tarnowie publicznej biblioteki miejskiej z prawdziwego zdarzenia, z dobrym parkingiem i przewodnikiem w środku. Jeśli chodzi o same książki, to już bez żadnej polityki – zachęcamy w ogóle do czytania. Natomiast jeżeli pani minister likwiduje ze spisu lektur, książkę naszego noblisty Reymonta ‘Chłopy’, to wychodzimy z taką akcją i przekazem, bo jest to piękna książka.
Kto czyta książki, żyje podwójnie – przekonują ci, którzy chętnie sięgają po lektury. Osoby, które otrzymały książkę zwracały uwagę, że czytanie przynosi wiele korzyści.
– Lubię czytać książki, ponieważ dzięki nim mogę bardzo dobrze spędzić swój wolny czas, czasem nawet też ‘odciąć’ się od świata i odpocząć. – Jeśli ktoś ma dobrą wyobraźnię, to czytając książki można je sobie wyobrazić na swój sposób. Można się też przy niej uspokoić i pomyśleć, co by było gdyby się wstąpiło w ten książkowy świat. – Fajne w nich jest to, że można sobie wyobrazić ten świat i wcielić się w rolę głównego bohatera.
Raport o stanie czytelnictwa książek z 2023 roku w Polsce wskazuje, że 43 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku co najmniej jedną książkę, w 2022 roku było to 34 procent, to oznacza wzrost o 9 punktów procentowych.