Nowoczesny budynek na miarę XXI wieku będzie służył ratownikom medycznym i dzieciom, które będą korzystały z pomocy psychologicznej. Budynek dawnego komisariatu w Żabnie przy ul. Piłsudskiego 31, zmienił się nie do poznania i od teraz będzie służył filii Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Stacji Pogotowia Ratunkowego, które zmieniają swoją lokalizację.
Dotychczas obie placówki mieściły się w osobnych miejscach – poradnia w szkole podstawowej, a pogotowie w pomieszczeniach ośrodka zdrowia (POZ).
Teraz w odnowionym budynku, który ma powierzchnię 380 metrów kwadratowych, pogotowie zajmie piwnice oraz parter. W budynkach POZ stacjonowało od 2008 roku i od tego czasu karetka wyjeżdżała do interwencji stamtąd ponad 25 tysięcy razy. Jednak po latach warunki lokalowe odbiegały już od nowoczesnych standardów, a sama karetka nie miała garażu i musiała stać na zewnątrz.
Jak przyznaje dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Kazimiera Kunecka, teraz komfort ratowników znacznie się poprawi, a kolejną bardzo dobrą wiadomością jest to, że ambulans będzie przebywał w garażu.
– Ratownicy są szczęśliwi, bo budynek jest piękny, kompleksowy i nowoczesny. Sam garaż to też jest bardzo dobra rzecz, ponieważ w poprzedniej lokalizacji nie mieliśmy go i karetka stała na polu. Ona musi mieć w miejscu gdzie przebywa określoną temperaturę, więc w zimie musimy grzać, a latem kiedy jest gorąco, obniżać temperaturę. W garażu będzie o wiele lepsza możliwość zachowania tej właściwej temperatury.
Stacja Pogotowia Ratunkowego rozpocznie swoją działalność w nowym miejscu od maja. Nieco później przeniosą się do nowego budynku specjaliści poradni psychologiczno-pedagogicznej, to nastąpi dopiero od września.
Poradnia swoje pomieszczenia ma na pierwszym i drugim piętrze budynku, który został przystosowany do jej wymagań, jak również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stąd pojawiła się także winda, której wcześniej tam nie było.
Z usług placówki tygodniowo korzysta około 40 osób, głównie dzieci.
Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie Renata Smoleń podkreśla, że nowe warunki pozwolą nieść im pomoc na jeszcze wyższym poziomie.
– Warunki w nowej lokalizacji spełniają warunki XXI wieku. Po pierwsze zapewniają możliwość dostępności dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a te trudności, z którymi zmagają się dzieci i ich rodziny są coraz większe. W związku z tym taką ideą zmiany lokalizacji jest to, abyśmy mogli jak najbardziej poszerzać wszelkie oferty terapii i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szczególnie tym najmłodszym dzieciom. Myślę tutaj o wychodzeniu naprzeciw dzieciom z różnymi rodzajami i przejawami zespołu Aspergera, autyzmu, z mutyzmem wybiórczym, ale również z wadami wymowy i trudnościami emocjonalnymi, które coraz bardziej widzimy.
Starostwo już od kilku lat planowało te inwestycję, ale miało problem ze znalezienia odpowiedniego miejsca. Szansa na to pojawiła się w momencie otwarcia nowego komisariatu w Żabnie. Stary budynek został przekazany przez wojewodę małopolskiego starostwu, a te po uzyskaniu dotacji rozpoczęło proces inwestycyjny.
– Naszym marzeniem było ażeby te dwie nasze instytucje w Żabnie miały siedzibę w jednym miejscu. Tak, aby pacjenci pogotowia oraz dzieci i młodzież gminy Żabno, a także okolicznych gmin, mogły korzystać z pomocy i usług w jednym miejscu. Teraz zarówno warunki pracy, warunki mieszkańców, którzy będą korzystać z tego miejsca, warunki stacjonowania karetki, czy uczniów, którzy będą tutaj przybywać są całkiem inne. Myślę, że wiele jednostek może pozazdrościć tego, co obecnie jest w Żabnie
– mówi starosta tarnowski Roman Łucarz.
Zmiana miejsca siedziby tych dwóch placówek oznacza, że zwolnią się dotychczas zajmowanie przez nie pomieszczenia w ośrodku zdrowia oraz szkole podstawowej. Jak zostaną wykorzystane? Pomysł na ich zagospodarowanie ma już burmistrz Żabna Marta Herduś.
– Przestrzeń, która była dotychczas wykorzystywana przez poradnię być może będzie potrzebna w naszej kolejnej inwestycji, którą planujemy. Będziemy projektować halę widowiskowo-sportową dla szkoły oraz mieszkańców miasta i gminy Żabno. Hala docelowo będzie połączona z tą szkołą. Natomiast jeśli chodzi o kilkudziesięciometrową przestrzeń, która pozostaje po pogotowiu, to zostanie ona zaadaptowana, na pomieszczenia gabinetów specjalistycznych oraz na punkt poboru materiału biologicznego. Wówczas miejsce po obecnym punkcie poboru posłuży jako rozszerzenie rehabilitacji.
Prace remontowe trwały blisko rok i kosztowały blisko 3 mln 900 tys. złotych. Sam powiat wyłożył tylko 600 tys. złotych, resztę pieniędzy otrzymał na ten cel w ramach rządowego dofinansowania Polski Ład. Przy okazji prac odświeżono także teren wokół budynku i wybudowano ogrodzenie.