Policzą ile jest bocianów – wolontariusze w lipcu wyruszą w teren

mlode bociany biale na gniezdzie

fot. Marek Skruch

Ornitolodzy, eksperci i miłośnicy ptaków policzą bociany. Zwiastuna wiosny będą wypatrywać także wolontariusze w Tarnowie i regionie tarnowskim w ramach ogólnopolskiego spisu bociana białego. Ten ma się odbyć od 1 do 15 lipca.

Ornitolog Marek Skruch, który będzie sprawdzać bociany w gminach Ryglice i Szerzyny tłumaczy, że liczenie odbywa się wtedy, gdy w gniazdach pojawiają się już młode.

– Osoba licząca dostaje lokalizację już gniazd znanych z poprzednich liczeń, jeździ sobie samochodem od jednego do drugiego, notuje czy gniazdo jest zasiedlone, czy są młode, ile tych młodych jest. Liczenie jest wykonywane w tym czasie, kiedy młode już na ogół stoją na gnieździe i są dobrze widoczne, bo jeżeli one są maleńkie, to one sobie siedzą czy leżą na gnieździe i raczej z dołu nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, natomiast w czasie, kiedy jest wykonywane to liczenie już na ogół boćki stoją sobie na gnieździe, łatwiej jest je policzyć.

Oprócz sprawdzania miejsc, w których dotychczas były odnotowane bociany, wolontariusze będą też wyszukiwać nowe gniazda tych ptaków.

W tym przypadku warto zasięgnąć języka u miejscowych – dodaje Marek Skruch.

– Oprócz tego, że kontrolujemy znane już lokalizacje, znane gniazda, to przejeżdżamy też przez miejscowości, w których wykonujemy ten spis bocianów, wyszukujemy nowe gniazda, dobrze jest też popytać ludzi, którzy dobrze znają sytuację bociana, bocian to jest taki gatunek, który zwraca uwagę, który darzony jest dużą sympatią przez ludzi, więc łatwo jest zasięgnąć takich informacji od mieszkańców konkretnych gmin.

Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się raz na 10 lat. W tym roku będzie przeprowadzony po raz ósmy.

Jak wynika z ostatniego spisu, w Polsce żyje około 45 tysięcy par lęgowych. Choć nasz kraj jest w czołówce pod względem liczebności bociana białego, to na przestrzeli lat wyprzedziła nas Hiszpania, gdzie jest około 2 tysięcy par lęgowych więcej.

Dane mają pozwolić lepiej zorganizować ochronę tego gatunku.

 

Exit mobile version