Więcej pociągów relacji Tarnów-Kraków, wspólny bilet aglomeracyjny czy nowe przystanki kolejowe w Tarnowie – to pomysły i deklaracje wspólnego działania samorządu województwa małopolskiego z Tarnowem po ewentualnym zwycięstwie Henryka Łabędzia w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Na konferencji prasowej przed tarnowskim dworcem PKP, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, powiedział że jednym z najistotniejszych obszarów współpracy w temacie transportu jest utworzenie w Tarnowie, na wzór Krakowa, biletu aglomeracyjnego (metropolitalnego).
– Komunikacja, dojazd do pracy, szkoły, na studia jest kluczowym elementem funkcjonowania mieszkańców Małopolski. Dlatego dzisiaj jasno deklarujemy rozwój komunikacji publicznej względem uruchomienia wspólnego biletu. Tak jak jest to wprowadzone w Krakowie, tak chcemy, aby ten model został przeniesiony do Tarnowa, by w ramach jednego biletu miejskiego można było podróżować i pociągami, ale również autobusami Małopolskich Linii Dowozowych.
W kwestii zwiększenia kursów oraz składów pociągów relacji Tarnów-Kraków wicemarszałek zapowiedział, że już wkrótce prośby i marzenia mieszkańców mogą się spełnić i na tę trasę wyjadą dodatkowe pociągi.
– To jest dla nas duże wyzwanie, ale jesteśmy na to przygotowani. Natomiast żeby się to zadziało, to muszą być zakupione nowe pociągi. My jako województwo małopolskie mamy ogłoszone postępowanie przetargowe, obecnie oferta jest sprawdzona i liczymy na to, że w najbliższym czasie umowa zostanie podpisana. Po dostawie nowych pociągów będzie możliwość zagęszczenia liczby pociągów, ale też w godzinach szczytu puszczenie zwiększonych składów po to, aby właśnie jak najwięcej pasażerów dojeżdżało pociągami do pracy, na studia czy też do szkoły.
Podczas konferencji prasowej padła również deklaracja związana z utworzeniem w Tarnowie dodatkowych przystanków kolejowych. Co prawda nie ma jeszcze konkretnych planów, w których miejscach mogłyby się pojawić (choć padały pomysły dot. wschodniej części miasta), ale po ewentualnym zwycięstwie w drugiej turze Henryka Łabędzia, obie strony miałyby usiąść do wspólnych rozmów w tej kwestii.
– Dla nas ważne jest to, żeby mówiąc o nowych przystankach, dostosować je do mieszkańców, czyli powstaną tam, gdzie są duże osiedla czy możliwość wybudowania parkingu park&ride, bo też o tym trzeba pamiętać. Jednak żeby one powstały musi być ten impuls, ta 'iskra’ z miasta Tarnowa, dlatego też czekamy na ten moment, że pan Henryk powie 'tak, chcemy to realizować’, a my jako organizator publicznego transportu zbiorowego i transportu kolejowego deklarujemy, że tam pociągi pojawią się. Dla nas istotne jest to, by nawet w najmniejszych miejscowościach mieszkańcy mieli możliwość pozostawienia samochodu na parkingu i dojechania chociażby do Krakowa czy Tarnowa koleją. Stawiamy również na to, że środek transportu, jakim jest kolej, jest niskoemisyjny, dzięki czemu walczymy ze smogiem
– dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.
Jak mówił Henryk Łabędź, pomysły i deklaracje współpracy w dziedzinie transportu kolejowego wpisują się w jego program wyborczy '4P’, pod punktem 'Połączenia’. Jednocześnie podkreślał, że po wygranych wyborach spełni wszystkie swoje wyborcze postulaty.
– Program '4P’, który przedstawiłem i realizuję, był wytworzony w oparciu o dyskusję z mieszkańcami i dla mieszkańców. Dlatego my nie deklarujemy '100 konkretów’ czy ’12 priorytetów’, tylko to co jest ważne dla mieszkańców. Na pewno ważnym dla nich jest komfortowy dojazd do pracy, żeby to nie była męka, ale by było bardzo dobrze skonstruowane. Dlatego dziękuję panu marszałkowi za te deklaracje. Te możliwości dot. ułatwienia połączeń były już wcześniej, natomiast bardzo mało aktywny był dotychczasowy prezydent miasta. Ja obiecuję i deklaruję, że będę prezydentem aktywnym, namolnym i będę realizował postulaty, których oczekują mieszkańcy. Od tego jestem. Ja jestem sługą mieszkańców i chcę zostać wybrany, by realizować ich marzenia. Ja mam marzenie, by oddać mieszkańcom to miasto.
W 2023 roku małopolska kolej przewiozła 20 milionów pasażerów i ta liczba wzrasta, co zdaniem przedstawicieli województwa małopolskiego, pokazuje, że mieszkańcy regionu, po latach przerwy, systematycznie wracają do transportu kolejowego.
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. O fotel prezydenta miasta Tarnowa powalczą: kandydat PiS Henryk Łabędź oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Jakub Kwaśny.