Okazywanie wdzięczności pracownikom wielu osobom kojarzy się z okresem wzajemnych pożegnań. Tymczasem dzięki codziennemu docenieniu wartościowych osób być może nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdy zaczną oni szukać innej pracy. Wdzięczność to nie tylko pieniądze. Poznaj 5 sposobów na okazanie jej pracownikom!
Zadbaj o feedback
Feedback to nic innego, jak informacja zwrotna na temat zachowania pracownika. Stanowi wyraz zainteresowania drugą osobą – jednocześnie wspiera i koryguje. Feedback to nie tylko komplementy. To konstruktywne kierowanie daną osobą w taki sposób, aby mogła coraz lepiej wykorzystywać swój potencjał.
Na brak feedbacku w polskich przedsiębiorcach szczególnie często skarżą się przedstawiciele najmłodszego pokolenia, tzw. gen alpha. Ze względu na brak doświadczenia nie są w stanie sami ocenić jakości i wartości swojej pracy. Tymczasem wielu przedsiębiorców zwyczajnie nie ma czasu na konstruktywny feedback. Choć może to być wyzwaniem, warto zdobyć się na dostarczenie pracownikom informacji zwrotnej. Stanowi ona dowód bycia zauważonym – „karmi” potrzebę być ważnym w oczach pracodawcy.
Powiedz „Dziękuję”
„Dziękuję” to słowo, które wielu właścicieli firm uważa za zbędne w relacjach biznesowych. W końcu wykonywanie zadań to obowiązek pracownika, za co więc dziękować? Takie myślenie osłabia motywację zatrudnionych osób. A wystarczy tak niewiele: podziękować za dobrze wykonane zadanie, sprawnie obsłużonego klienta, wykazanie pożądanych cech (np. opanowania w stresowej sytuacji) itp.
Podziękowanie daje pracownikowi jasny komunikat: pracodawca widzi jego pracę, zauważa starania, dostrzega wysiłek, docenia zaangażowanie. Nawet jeśli dana osoba nie jest specjalistą najwyższych lotów, z pewnością znajdzie się coś, za co można ją pochwalić.
Napisz list
Umiejętnie napisane podziękowania za współpracę mają ogromną moc – dają pracownikowi siłę i motywację do dalszych wysiłków. Pisana forma stanowi dobrą alternatywę dla osób, które niezbyt dobrze odnajdują się w przekazywaniu pochwał lub podziękowań w cztery oczy.
Forma listu może być dowolna. Odręcznie napisana notatka z pewnością zostanie potraktowana bardzo osobiście. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby posłużyć się e-mailem lub inną formą komunikacji przyjętą w danej firmie.
Spersonalizowany prezent
Nawet jeśli chwilowo nie możesz sobie pozwolić na docenienie pracowników podwyżką, zapewne Twoją firmę stać na drobny prezent dla pracownika. Narzędzia takie kalkulator brutto netto VAT pomogą Ci ocenić poniesione koszty.
Spersonalizowany prezent to coś więcej niż upominek wręczany wszystkim pracownikom. Jeśli np. dana osoba znana jest z zamiłowania do kabaretów, prezentem może być bilet na występ grupy odwiedzającej okolice miejsca zamieszkania pracownika. Osobie uwielbiającej czytać warto sprezentować najnowszą książkę jej ulubionego autora. Oczywiście, aby taki prezent był trafiony, musisz dobrze znać swojego pracownika.
Niespodzianka dla wszystkich
Spersonalizowane prezenty mogą być świetnym pomysłem, jednak wręczając je musisz uważać, by nie urazić innych pracowników. Aby nie poczuli się mniej wartościowi od innych, raz na jakiś czas zapewnij pozapracową atrakcję dla wszystkich. To może być wspólne wyjście do baru czy pizzerii, wykupienie udziału w grze terenowej, impreza integracyjna lub zorganizowanie corocznego pikniku rodzinnego.
Tak docenionych pracowników z pewnością zatrzymasz na dłużej! Pieniądze nie zawsze są najważniejsze. Z pewnością nie można za nie kupić dobrej atmosfery w firmie, a tę bez wątpienia zapewni okazanie wdzięczności.