Mieszkańcy Tarnowa mają okazję dołączyć do potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku, dzięki którym chorzy zmagający się z białaczkami i chorobami układu krwiotwórczego dostają szansę na życie i zdrowie.
W organizację akcji włącza się nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego Adam Wantuch. Kiedyś sam się zarejestrował do bazy dawców, teraz zachęca swoich uczniów, ich rodziców i mieszkańców miasta, aby wzięli udział w czwartkowej akcji.
– Sam przebieg rejestracji jest bardzo prosty. Trzeba zrobić wymaz, wyrazić chęć. Ja się zarejestrowałem w 2018 roku, a rok temu we wrześniu był telefon, że jest chora osoba, której mogę pomóc. W listopadzie oddałem szpik, dowiedziałem się, że zabieg przebiegł szczęśliwie. Przydała się rejestracja, która była sześć lat wcześniej. Teraz chcę zachęcić innych. Świadomość jest słaba jak to wygląda, komu można pomóc. To kwestia siedzenia na krześle przez kilka godzin. To wygląda tak, jak oddawanie krwi.
Uczniowie Mikołaj i Mateusz planują zapisać się do bazy dawców szpiku.
– Chcę wziąć udział w tej akcji, mogę komuś pomóc. Mój dziadek ma raka, nie takiego, że potrzebuje szpiku, ale gdyby to była białaczka, to chciałbym, żeby ktoś mu pomógł. – To bardzo szczytna akcja, metoda jest bezinwazyjna, nie wnosi to uszczerbku na zdrowiu. Warto pomagać innym, bo my także kiedyś możemy znaleźć się w takiej sytuacji, że będziemy potrzebować szpiku – mówią uczniowie.
Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi.
Projekt #KOMÓRKOMANIA będzie realizowany we współpracy z Fundacją DKMS. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w czwartek 18 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego w Tarnowie na ulicy Szujskiego 13 w sali nr 2 (aula CKZ) w godz. 9-12.