Sportowcy osiągający sukcesy otrzymają wyższe stypendia ministerialne

364204767 10232356885048579 4918746900951559389 n

fot. FB Renaty Knapik-Miazgi

Polscy sportowcy otrzymają większe stypendia. Ministerstwo sportu zapowiedziało podniesienie stawek, by m.in. dostosować je do aktualnych kosztów życia. Zwiększone kwoty otrzymają reprezentanci Polski występujący i osiągający sukcesy w najważniejszych zawodach rangi międzynarodowej.

Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska pochodząca z Koszyc Wielkich szpadzistka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata Renata Knapik-Miazga, ministerialna decyzja z pewnością cieszy, choć jak przyznaje, ona sama ma trochę inny pomysł na wsparcie sportowców.

– Na pewno wiadomość jest dobra. Wiemy, że stypendia są ograniczone w czasie i średnio trwają od 12 do 18 miesięcy, więc zawodnicy na pewno są usatysfakcjonowani. Natomiast myślę, że wsparcie sektora prywatnego i spółek skarbu państwa byłoby bardziej wartościowe dla wielu sportowców zdobywających medale, a niekoniecznie obciążenie skarbu państwa stypendiami.

Zgodnie z nowymi przepisami, zmianie mają ulec tzw. górne granice krotności, za pomocą których finalnie ustala się stypendium dla sportowca. Za zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych zawodnik będzie mógł dostać o 3 220 złotych więcej niż do tej pory. W przypadku srebrnego medalu różnica wyniesie 2 990 złotych, a brązowego – 2 645 złotych. Maksymalna kwota otrzymana przez sportowca nie może przekroczyć 12 650 złotych miesięcznie.

Za zdobycie medalu olimpijskiego takie świadczenie będzie przyznawane przez dwa lata. Za zajęcie miejsc 4-8 stypendium zostanie ustalone na 18 miesięcy. Podobny czas będzie otrzymywania gratyfikacji finansowej będzie przy zdobycie medalu mistrzostw świata lub mistrzostw Europy. Z kolei lokaty 4-8 w tych turniejach będą upoważniać do uzyskania stypendium na rok.

O uzyskanie stypendium dla sportowca, który osiągnął sukces, ubiega się do ministerstwa związek konkretnej dyscypliny sportowej, w której zawodnik występuje. W związku z tym nie musi się on sam zajmować dokumentacją.

Ministerstwo przekazuje, że ostatni raz zmiana stawek stypendium dla sportowców była w 2017 roku, stąd konieczne było dostosować je do aktualnych potrzeb.

Minister Piotr Borys poinformował, że już w 2024 roku wydano ok. 550 decyzji stypendialnych dla zawodników oraz 43 dla trenerów. Z kolei do rozpatrzenia jest aktualnie ok. 200 wniosków, przy czym nowe systematycznie napływają do ministerstwa.

Exit mobile version