W Tarnowie ma powstać centrum zdrowia seniora

ZPS

W tym miejscu seniorzy będą mogli liczyć na kompleksową opiekę zdrowotną i nie tylko. Przy Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie wkrótce może powstać Centrum Zdrowia 75+.

Założeniem projektu realizowanego w ramach ustawy przyjętej przez Sejm jest opieka geriatryczna blisko domu. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela w rozmowie z RDN Małopolska podkreśla, że ośrodek znacznie ułatwi dostępność do specjalistów pacjentom w podeszłym wieku.

– Oprócz nowej jakości lokalowej, to będą przede wszystkim takie skoncentrowane usługi geriatryczne, psychiatryczne, lekarskie, które będą interdyscyplinarne. Każda osoba, ze względu na wiek, będzie mogła uzyskać wielowątkową poradę, nie tylko od danego specjalisty, ale w sposób skoordynowany będzie ktoś mógł ocenić potrzeby danego pacjenta. Ważne jest też to, że takie Centrum musi współpracować z oddziałem geriatrycznym. I w Tarnowie mamy to szczęście, że obok, w szpitalu im. Edwarda Szczeklika jest taki oddział, a więc są specjaliści, którzy pomagają osobom w wieku starczym.

Włodarz miasta wskazuje, że m.in. właśnie dlatego utworzenie takiej placówki w ZPS-ie będzie najbardziej korzystne dla przyszłych pacjentów.

Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych Piotr Augustyński przekazuje, że zgodnie z celem określonym w ustawie, Centrum Zdrowia 75+ ma być placówką wsparcia dziennego dla osób w podeszłym wieku, które jednak nie potrzebują leczenia typowo szpitalnego.

– To będzie Centrum, gdzie w trybie dziennym będzie można się zaopiekować tymi osobami. One będą miały tutaj pobyt i opiekę w postaci m.in warsztatów terapii zajęciowej, rehabilitacji, porad specjalistycznych, spotkań z psychologiem. Generalnie to takie wsparcie osób, które niekoniecznie nadają się na oddział geriatryczny do szpitala, bo im nie potrzeba. Natomiast trzeba ich wesprzeć zdrowotnie, powiedzieć chociażby jak mają się odżywiać, jak spędzać wolny czas, wykonać rehabilitację czy przedstawić im całościowy plan działania.

Docelowo, po ustaleniu planu działania, seniorzy zostaną rano przywiezieni do Centrum, albo przez transport ZPS, albo przez np. rodzinę, i będą mieli różnego rodzaju zajęcia czy konsultacje. Po kilku godzinach będą mogli wrócić do domu.

Utworzenie centrum seniora i związana z tym rozbudowa przychodni ZPS zależy jednak od tego czy miasto otrzyma dofinansowanie z Funduszu Medycznego.

– Wskazałem na Zespół Przychodni Specjalistycznych, bo to przychodnia o największym potencjalne medycznym i organizacyjnym, ale to również dostępne miejsce, które nie sprawia problemów komunikacyjnych czy dostępowych. Jednak, żeby takie Centrum stworzyć trzeba jeszcze ten obiekt rozbudować. Rząd, poprzez wojewodów, będzie rozdysponowywał kwotę ok. 5 milionów złotych na takie Centra. Złożyliśmy już stosowne wnioski. To pozwoli dobudować fragment niezbędny do uruchomienia, czy to pracowni, gabinetów lekarskich, poradni czy części rehabilitacyjnej.

Zdaniem Romana Ciepieli, w czasach starzejącego się społeczeństwa każda pomoc, zwłaszcza medyczna, jest bardzo potrzebna. W samym tylko Tarnowie uprawnionych do korzystania z takich usług będzie spora grupa.

– Kilkanaście tysięcy osób w Tarnowie kwalifikuje się do takiego wsparcia ze względu na wiek. Oczywiście są osoby zdrowe, sprawne i nie potrzebują takiej pomocy, a wręcz przeciwnie, deklarują że są w stanie szybko się poruszać, czy nawet biegać, ale to są pojedyncze przypadki. Zdecydowana większość wymaga jednak porady, wsparcia, ukierunkowania, np. ze względu na obciążenia chorobowe, które wymagają lekarskiej koordynacji.

Najprawdopodobniej w czerwcu ma zostać podjęta decyzja co do wpisania Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie do wojewódzkiego planu Centrów Zdrowia. Po tym wpisie będzie ogłoszenie wyników w sprawie przydzielenia dotacji na modernizację.

– Jeżeli takie dofinansowanie otrzymamy już po wpisaniu nas do planu, to rozpoczynamy budowę. My już skupiliśmy się nad jakąś wizualizacją. Nawiązaliśmy kontakt z architektem i planujemy, nie czekając nawet na wyniki. Taki projekt się przyda, choćby nawet na przyszłość, żeby rozbudować przychodnię, to warto podjąć takie działania. Mamy taki plany, żeby do przychodni odpowiednio dobudować od północnej strony trzy kondygnacje. Dwie z tarasem wykorzystalibyśmy na Centrum Zdrowia 75+, a cały parter wykorzystalibyśmy do poszerzenia naszego własnego użytku, bo też potrzebujemy więcej gabinetów i to by się na pewno przydało

– mówi Piotr Augustyński.

Zdaniem prezydenta Romana Ciepieli, w optymistycznym wariancie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia miałby zostać podpisany w trzecim kwartale tego roku i już jesienią Centrum, jeszcze w 'starych’ pomieszczeniach wygospodarowanych przez ZPS, mogłoby zacząć obsługiwać pierwszych pacjentów, na razie w ograniczonym zakresie. Natomiast po dobudowaniu części budynku placówka w całości by się tam przeniosła.

Utworzenie Centrum Zdrowia 75+ będzie związane również z zatrudnieniem dodatkowego personelu medycznego przez Zespół Przychodni Specjalistycznych, głownie lekarzy geriatrów, choć z tym jest największy problem, gdyż medyków o tej specjalizacji jest na rynku niewielu.

Zgodnie z zapisami ustawy, takie jedno takie Centrum musi powstać na 12 tysięcy osób powyżej 75. roku życia. Oznacza to, że jeżeli ta liczba w regionie by się zwiększyła, to konieczne by było utworzenie kolejnej placówki tego typu.

Exit mobile version