Archiwalne zdjęcia, afisze, plakaty i historia tarnowskiej sceny okraszona komentarzem tarnowianina Krzysztofa Borowca. 70-lecie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie stało się pretekstem do powstania filmu dokumentalnego. W tarnowskim teatrze odbyła się premiera pierwszego z pięciu odcinków mini serialu 'Opowieści teatralne’.
Jak mówi Krzysztof Borowiec, serial to ukłon w kierunku tarnowskiej sceny.
– To może być, nieskromnie myślę teraz, ewenement na skalę ogólnopolską, żeby jednemu z teatrów poświecić miniserial, ale ja jako tarnowianin, jako człowiek związany przed laty bardzo mocno z teatrem właśnie w czasach Smarzowskiego, gdy byłem nastolatkiem, uważam, że jest to tak ważny przybytek muz, jak go pozwoliłem sobie określić w dziejach kultury tarnowskiej, że ze wszech miar ten przybytek zasługuje na taki dokument i takie uhonorowanie.
Miniserial liczy 5 odcinków z którego każdy trwa około 20 minut. Odcinek pierwszy zatytułowany jest 'Dwaj panowie S’. To wspomnienia osób związanych z tarnowską sceną na przestrzeni 70 lat.
– Spotykając się z ludźmi, którzy tworzyli ten teatr nigdy nie wiemy jakie historie opowiedziane przez nich nas spotkają. Tak było w przypadku choćby znanych postaci, czyli Andrzeja Zielińskiego – dzisiaj znana postać z seriali, filmów fabularnych, który jak dowiedzieliśmy się grał kozę w 'Kolędzie wielkiej ulicy” i takie też są te opowieści Andrzeja Grabowskiego, który stawiał tu może nie pierwsze kroki, ale to był właściwie w ogóle jego drugi sezon życia zawodowego i scenicznego. I tutaj spędził jak sam mówi trzy i pół sezonu
– dodaje Krzysztof Borowiec.
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie stał się państwową instytucją w styczniu 1954 roku. Dzieje samego ruchu teatralnego sięgają znacznie wcześniejszych lat. W mieście występowały zespoły teatrów lwowskich i krakowskich już w połowie XIX wieku. W murach przy Mickiewicza 4 występował także tuż po wojnie Ludwik Solski, pół wieku wcześniej gościła także Helena Modrzejewska, a w nieodległych szkołach miejskich kształcili się Tadeusz Kantor i Stefan Jaracz.
Projekt realizuje tarnowianin, Krzysztof Borowiec, we współpracy z operatorem Krzysztofem Głuszakiem.
Pierwszy odcinek mini serialu 'Dwaj panowie S’ znajdziecie poniżej. W tym odcinku dowiecie się m.in. dlaczego Andrzej Grabowski przestał grać w tarnowskim teatrze po wyjeździe do Rumunii, kogo zagrał z Ludwikiem Solskim dziadek Jerzego Durała i skąd teatralny autobus 'ogórek’ przywoził widzów.