Nowosądecka ANS rozbuduje siedzibę kierunku lekarskiego. Uczelnia chce spełnić wszystkie kryteria [ZDJĘCIA]

ans001

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rozbuduje budynek dydaktyczny dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Uczelnia chce przekonać Polską Komisję Akredytacyjną, że będzie spełniać kryteria, aby takie kierunek mógł nadal funkcjonować.

Kierunek lekarski na nowosądeckiej ANS działa już od października 2023 roku. Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wydało uczelni pozytywną opinię na ten temat. Zastrzeżenie co, do infrastruktury ma natomiast Polska Komisja Akredytacyjna, stąd uczelnia chce te braki na bieżąco uzupełniać.

Akademia Nauk Stosowanych podpisała umowę na rozbudowę i adaptację budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Firma z okolic Krakowa w ciągu 6 miesięcy wykona projekt z kosztorysem i pozwoleniem na budowę w kwocie 620 tys. złotych.

Budynek będzie miał 3,5 tys. metrów kwadratowych.

– Będzie się mieścił na terytorium Kampusu Sportowo-Dydaktycznego, tam gdzie mieści się Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. On jest dedykowany przede wszystkim na rozwój kierunku lekarskiego oraz tego, co planujemy na przyszłość. Chodzi o uruchomienie kierunku położnictwo oraz mam nadzieję, że również to, co planuje Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czyli kierunek II stopnia Ratownictwo Medyczne

– powiedział rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu Mariusz Cygnar.

Co będzie specyfiką budynku, który ma powstać? Jak mówiła Bożena Bończa-Tomaszewska z firmy projektującej, przede wszystkim jego ekonomiczność.

– Projektujemy obiekty pasywne i niskoenergetyczne z fotowoltaiką i zazwyczaj ogrzewane pompami ciepła. Dzięki temu uzyskujemy bardzo duże oszczędności w ich eksploatacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku właśnie obiektów użyteczności publicznej, żeby jednak nie były to duże koszty eksploatacyjne dla gmin, czy dla miast.

Wraz z decyzją o projekcie rozbudowy budynku, uczelnia poinformowała, że prosektorium będzie gotowa w obecnym kampusie już w tym roku kalendarzowym. Przypomnijmy, że teraz studenci kierunku lekarskiego jeżdżą do prosektorium do zaprzyjaźnionej uczelni w Radomiu. To ma się zmienić już od nowego roku akademickiego. Skąd ten pośpiech?

Rektor Mariusz Cygnar wyjaśnia, że Akademia Nauk Stosowanych podejmuje wszelkie kroki ku temu, aby przed drugim rokiem akademickim z kierunkiem lekarskim, przekonać decydentów o potrzebie jego utrzymania w Nowym Sączu i jego dalszego rozwoju. Jak uważa, uczelnia, po prostu na to zasłużyła.

– Nasze doświadczenia, jeżeli chodzi o kształcenie nauk w obszarze medycznych ma już prawie 20 lat. Jak już wspominałem jest o Pielęgniarstwo I i II stopnia, to jest Ratownictwo Medyczne, Fizjoterapia oraz Dietetyka. To uzupełnienie o te kierunku, oprócz lekarskiego, który jest ogólnoakademickim, daje nam ciekawą ofertę dla przyszłych kandydatów, a później absolwentów naszej uczelni.

Akademia Nauk Stosowanych ostro przyspiesza więc w kwestii rozbudowy i adaptacji swojej infrastruktury dla przyszłych lekarzy. Pomimo perturbacji związanych z kontrolą z Ministerstwa Zdrowia, środowisko akademickie robi wszystko, by pozostać w gronie tych nowych polskich uczelni z kierunkiem lekarskim, które go zachowają.

Exit mobile version