W niedzielę, 7 kwietnia, wybierzemy prezydentów, wójtów, burmistrzów i radnych.
Jednak liczba kart do głosowania będzie zależeć od miejsca zamieszkania – przypomina komisarz wyborczy w Tarnowie Katarzyna Tutaj.
– Mieszkańcy miasta Tarnowa otrzymają trzy karty do głosowania, ponieważ otrzymają oni kartę do głosowania w wyborach do rady miasta, na prezydenta i do sejmiku, natomiast jeżeli chodzi o pozostałe tereny, będą cztery karty, każdy otrzyma kartę do głosowania do rady gminy bądź miasta, w zależności od tego, czy mieszka w gminie miejskiej czy wiejskiej, do rady powiatu, do sejmiku i na wójta/burmistrza.
Możemy przyjąć wszystkie karty, ale możemy też odmówić przyjęcia którejś z kart, czyli przykładowo zagłosować na wybranego kandydata na prezydenta, ale nie oddać głosu w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego.
– Oczywiście może zdarzyć się też taka sytuacja, że wyborca odmówi karty, ale potem stwierdzi, że jednak by tą kartę chciał. Wtedy oczywiście może wrócić do obwodowej komisji wyborczej i powiedzieć, że chciałby jednak tę kartę konkretną otrzymać i tutaj komisja jest zobowiązana taką kartę wówczas wydać, skreślając adnotację, że wcześniej wyborca odmówił odbioru danej karty
– dodaje Katarzyna Tutaj.
Żeby głos był ważny, w okienku przy nazwisku wybranego kandydata trzeba postawić przecinające się dwie linie w obrębie kratki. Ten tzw. znak ‘x’ można postawić przy więcej, niż jednym nazwisku, ale pod pewnym warunkiem.
– Jeżeli chodzi o okręgi wielomandatowe, czyli tam, gdzie będziemy mieć listę kandydatów składające się z większej liczby kandydatów, to w takiej sytuacji, jeżeli wyborca postawi znak ‘x’ w kratce przy nazwisku dwóch, trzech, czterech kandydatów, ale tylko z jednej tej samej listy, to głos będzie ważny i będzie przypisany temu kandydatowi, który spośród zaznaczonych zajmuje najwyższe miejsce na liście.
Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca zagłosuje na kilka osób z różnych list.
W tych wyborach można zagłosować tylko w swoim okręgu wyborczym. Jeśli ktoś 7 kwietnia nie będzie mógł stawić się w lokalu wyborczym w swojej miejscowości w przypisanym okręgu, to nie będzie w ogóle mógł wziąć udziału w tych wyborach samorządowych.
Żeby podejść do głosowania, trzeba pokazać dowód tożsamości, można też skorzystać z aplikacji mObywatel.