Większa powierzchnia, sala zabiegowa, sala operacyjna, pracownia laserowa, nowe lepiej wyposażone wnętrza – tak po modernizacji wygląda nowy Oddział Okulistyki w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Dziś (3.04) odbyło się oficjalne otwarcie miejsca, w którym docelowo ma być przyjmowanych więcej pacjentów.
Dyrektor szpitala wojewódzkiego Anna Czech podkreśla, że ma to skrócić kolejkę oczekujących na zabiegi oczu.
– Sala operacyjna, która została przygotowana i sala zabiegowa spowodują, że te zabiegi będą mogły być płynnie wykonywane, ze nie trzeba będzie na nie tak długo czekać, miejmy nadzieję, że kontrakt na to wszystko pozwoli. Przygotowane są w intymnych warunkach ciemnie, poradnie, miejsca dla pacjentów, pokoje dwuosobowe, po zabiegach zabiegach jednodniowych pokoje wypoczynku, a dla pacjentów, którzy zostają, pokoje wygodne z łazienkami dostosowane w pewnym sensie do niepełnosprawności, a także do tej ustawy o dostępności.
Rocznie na Oddziale Okulistyki Szpitala św. Łukasza w Tarnowie lekarze wykonują około 3-4 tysięcy zabiegów, z czego tylko 12 zabiegów dziennie dotyczy zaćmy. Oprócz tego leczą się tu pacjenci z jaskrą, wykonuje się zabieg wiktrektomii (polega na wycięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej, jest to często ostatni moment na odzyskanie lub utrzymanie widzenia), jest też poradnia siatkówkowa.
Kierownik Oddziału Okulistyki w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie Maria Ostafil podkreśla, że trzeba odpowiadać na potrzeby pacjentów, którzy coraz częściej zapadają na choroby oczu.
– Społeczeństwo się starzeje, więc problemów u starszych osób jest bardzo dużo. AMD to choroba XXI wieku, gdzie po siedemdziesiątce prawie każdy pacjent ma w siatkówce zmiany degeneracyjne związane z miażdżycą, starzeniem się oka i tym pacjentom możemy pomagać, dajemy takie zastrzyki do oka, to są takie specjalne iniekcje.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, podczas otwarcia zmodernizowanego Oddziału Okulistyki podkreślał, że jest to sukces wielu osób.
– Pacjenci dla nas są najważniejsi, zwłaszcza w tych kwestiach dotyczących wzroku to jest coś, co najbardziej sobie cenimy, utrata czego jest najbardziej odczuwalna i potrafi zrujnować czy przestawić życie pacjentowi, dlatego dbanie o to, przywracanie widzenia pacjentowi jest czymś, z czym pacjenci tu przychodzą, czego pragną, a dzięki kadrze medycznej i pielęgniarskiej i wszystkim, którzy tu pracują, to się dzieje.
Nowy Oddział Okulistyki ma teraz prawie tysiąc metrów kwadratowych. Oddział Okulistyki, oprócz wykonywania planowych zabiegów, współpracuje ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i pomaga pacjentom w nagłych przypadkach.
Mieści się tu też poradnia konsultacyjna dla wcześniaków i noworodków, która została wyposażona w ciemnie do badań siatkówki, co jest kluczowe dla tej grupy pacjentów.
Jego modernizacja i rozbudowa kosztowała prawie 6 mln zł. 3 mln zł pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i 2 mln 800 tysięcy złotych to wkład własny szpitala.