Trwamy w ciszy przy grobie Jezusa – tak o przesłaniu Wielkiej Soboty mówi ks. Jakub Jasiak, wikariusz parafii katedralnej w Tarnowie. Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani.
– Kiedy przychodzimy do kościoła poświęcić w tym dniu pokarmy to podchodzimy również do krzyża, oddajemy cześć Jezusowi Chrystusowi, który oddał za nas życie dla naszego zbawienia. Idziemy także do Grobu Pańskiego do miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu.
W Wielką Sobotę kapłani błogosławią pokarmy. W koszykach tradycyjnie znajdują się m.in. jajka, wędlina, chleb i baranek wielkanocny. Jest on znakiem Chrystusa, a jajko to symbol życia.
– Przynosimy te pokarmy jako dar od Boga i dar pracy rąk ludzkich, rolników, tych wszystkich, którzy zajmują się przetwarzaniem wyrobów. Poświęcamy je na śniadanie wielkanocne. Te pokarmy łączymy z pewną symboliką i dziękujemy za te dary.
W Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy świętej. Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku w kościołach rozpocznie się Wigilia Paschalna.
– Jest to najważniejsza liturgia w ciągu całego roku. Rozpoczyna się ona przed kościołami liturgią światła. Po odśpiewaniu orędzia wielkanocnego jest liturgia słowa, gdzie mamy dziewięć czytań lub mniej. Jest także liturgia chrzcielna, czyli poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Później rozpoczyna się liturgia eucharystyczna zakończona procesją rezurekcyjną.
W RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz będziemy transmitować Wigilię Paschalną z tarnowskiej katedry o godzinie 20.00.