Wielki Piątek. To dzień umartwienia, postu, ciszy i modlitwy

52801242811 49ec0ccfa7 o

fot. Przemysław Rura / LSO Katedra

W centrum dziś krzyż Chrystusa. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to dzień umartwienia, postu, ciszy i modlitwy.

– Wielki Piątek to czas kiedy wpatrujemy się w tajemnicę krzyża. W kościołach wniesiemy go uroczyście i zawołamy 'Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata’. Będziemy podchodzić do krzyża w naszych kościołach parafialnych i oddawać mu cześć. To też czas kiedy przenosząc się sercem na Golgotę, do Grobu Pańskiego będziemy myśleć o tych, którzy mieszkają w Ziemi Świętej

– mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII.

Ofiarami złożonymi podczas adoracji krzyża wspieramy Ziemię Świętą.

– Ziemia Jezusa doświadczona jest dramatem wojny, cierpienia. Tamtejsi ludzie potrzebują naszej pomocy. To modlitwa, możemy pomyśleć o tych, którzy w Ziemi Świętej są w trudnej sytuacji duchowej i materialnej, bo wojna sprawiła, że wielu chrześcijan jest na skraju nędzy. To także konkretne wsparcie materialne. Ofiary składane w naszych parafiach podczas adoracji krzyża są przeznaczone na pomoc Ziemi Świętej i miejscowym chrześcijanom.

W Wielki Piątek kapłani nie sprawują Mszy św. W kościołach ludzie gromadzą się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i na liturgii Wielkiego Piątku. Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy.

Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Exit mobile version