Tego dnia Chrystus zmartwychwstał. Alleluja

grobpusty

Wielkanocne zwyczaje są ważne, ale najważniejsze jest rzeczywiste spotkanie z Jezusem – mówi bp Leszek Leszkiewicz.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsze, bo obchodzone już w czasach apostolskich, najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa po męce i śmierci.

Bp Leszek Leszkiewicz podkreśla, że to święta nadziei.

– Ta nadzieja jest skierowana ku wieczności. Trzeba więc życzyć, żeby to nie były takie płytkie święta, żeby to nie był tylko folklor i zwyczaje, ale rzeczywiste spotkanie z Panem Jezusem i myślę, że życzyć można każdemu i sobie samemu, żebyśmy umieli naszym świadectwem pokazać jak wielka to jest tajemnica naszego odkupienia, pokazać, że my się cieszymy ze spotkania z Jezusem zmartwychwstałym i o tym Zmartwychwstałym opowiadamy i chcemy, żeby inni także tę historię powtarzali.

Dla chrześcijan Wielkanoc stanowi centrum wszystkiego.

– Kiedy słyszymy słowo Wielkanoc to może być taka pokusa, że myślimy o pisankach, koszyczkach, o wiośnie. To wszystko jest dobre i prawdziwe. To też jest złączone z Wielkanocą, ale dla ludzi wierzących – najważniejsza rzecz to wejść w tajemnicę Jezusa Chrystusa i zbawienia, które Bóg w Jezusie Chrystusie nam daje. Tak jak każdy potrafi, jak umie, z taką żywą wiarą chcieć zauważyć, że Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wigilia Paschalna, Niedziela Zmartwychwstania to jest rzeczywistość uobecniania się ogromnego cierpienia Syna Bożego. To jest godzina Jezusa Chrystusa. To jest jego agonia, męka, śmierć i zmartwychwstanie. To wszystko nie jest tylko wspominaniem przeszłych rzeczy, które dotyczą naszego zbawienia, ale to jest uobecnienie się tajemnicy i my w tym wszystkim możemy uczestniczyć. Potrzeba głębokiej wiary, szczerego pragnienia, żeby być z Panem Jezusem i ucieszyć się tym, że to jest dla nas, dla naszego zbawienia. To jest Wielkanoc.

Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni, czyli oktawę wielkanocną. Potrwa ona do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Natomiast okres wielkanocny w liturgii trwał będzie 50 dni, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych: śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, Śmigus-Dyngus.

foto https://rdn.pl/165112/swietujemy-nadal-oktawa-wielkanocy/

Exit mobile version