Eksperymenty, doświadczenia i dobra zabawa, czyli Pogórzański Festiwal Nauki w Ciężkowicach

Projekt bez nazwy 16

Pogórzański Festiwal Nauki w Ciężkowicach

Były doświadczenia chemiczne, pokazy druku 3D, programowania, używania okularów VR czy stylizacji fryzur. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach odbyła się pierwsza edycja Pogórzańskiego Festiwalu Nauki.

Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia biologiczno-chemiczna, gdzie można było zobaczyć królika, węża, ale także szkieletu krowy, jak również być świadkiem eksperymentu polegającego na… wyizolowaniu DNA z banana. Na czym on polega?

– Generalnie polega to na tym, że musimy mieć banana. Miażdżymy go w woreczku strunowym i sporządzamy bufor z wody, soli i płynu do naczyń. To sobie wszystko mieszamy i wlewamy do woreczka strunowego z bananem. Później odsączamy ten roztwór i i dolewamy spirytus. Wówczas na wierzchu możemy zaobserwować DNA, które jest z białkami. Ogólnie mówiąc biologia i chemia są bardzo ciekawe, bo jest na nich dużo doświadczeń i nigdy nie ma nudy. Jest też dużo śmiechu, zabawy i eksperymentowania. To nie jest tylko wykuwanie na pamięć nudnych formułek

– mówi uczennica Wioletta Jamka.

Spory ruch panował także przy pracowni z drukiem 3D, który wystawiła Grupa Azoty. Jak przekazuje Artur Włodarczyk z Centrum Materiałów do druku 3D, ten rodzaj drukowania przestrzennego to przyszłość świata, ponieważ dzięki niemu będzie można wytworzyć niemal wszystko.

– Jedną z technologii druku, najbardziej powszechną i wkraczającą do naszych domów, jest druk z filamentu, czyli tzw. druk fdm. W nim wykorzystujemy właściwości termoplastyczne tworzyw, m.in. wytwarzanych w Grupie Azoty. Jeśli chodzi o czas druku, to w zależności od wielkości detalu, mogą być to minuty, ale również dni, bądź wręcz tygodnie. Większe detale na dużych maszynach mają to pole robocze, bądź tę objętość rzędu 2x2x2m. Tak że jest to duży rozrzut. Oczywiście ten czas zależy głównie od parametrów technicznych, jakie narzucimy tym modelom.

Pogórzański Festiwal Nauki został skierowany do uczniów szkół podstawowych. Jak mówi RDN Małopolska jeden z organizatorów, Piotr Drebot z Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach, podstawowym celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i pokazanie młodzieży, że warto się uczyć, zwłaszcza nowych technologii.

– Można powiedzieć, że jest to odpowiedź na naszą dotychczasową działalność, którą prowadzimy w sferze edukacji i kultury. Po naszych dużych inicjatywach, jakimi były konkurs historyczny 'Ojcowie Niepodległości’, czy kampania edukacyjna 'Stop hejtowi, mowie nienawiści i agresji’ dla młodzieży, postanowiliśmy zorganizować przy współpracy z miejscową szkołą średnią Festiwal Nauki i promocji dobrych, przyszłościowych zawodów. Chcemy dbać o taki szeroki rozwój społeczny młodych obywateli. Nasza organizacja skupia się głównie na kultywowaniu historii i jej promowaniu, więc te nasze konkursy historyczne postanowiliśmy rozbudować o te jeszcze bardziej praktyczne, 'życiowe’, dziedziny, jakimi są chemia, która nas otacza, czy fizyka, by wytłumaczyć te zjawiska, które się dzieją, jak szybko czas się zmienia i pokazać, że dzięki postępowi technologii nasze życie staje się łatwiejsze.

Organizatorzy zapowiadają, że Pogórzański Festiwal Nauki to początek kolejnych wydarzeń, ponieważ od kwietnia niemal 30 uczniów będzie miało możliwość uczestniczyć w zajęciach doskonalących z chemii, robotyki czy programowania w formie warsztatów. Będą one miały formę weekendowych zajęć 2 x 45 min, odbywających się raz na dwa tygodnie.

Patronat medialny nad Pogórzańskim Festiwalem Nauki objęło Radio RDN Małopolska.

Exit mobile version